Wollert Konow's (S.B.) Government

Published under: Stoltenberg's 2nd Government

Publisher regjeringen.no

2 february 1910 - 20 February 1912

Liberal Party (Lib.) and Moderate Liberal Party (ML)

Number of government members:

02.02.1910 8
20.02.1912 9

 

Prime Minister
Konow, Wollert (South Bergenhus), factory owner. Prime Minister, Chief of the Ministry of Agriculture (until 1 March 1910) and of the Ministry of Auditing. (LL)


Minister of Foreign Affairs
Irgens, Johannes, minister. Minister of Foreign Affairs. (LL, later C)


Councillors of State
Arctander, Sofus Anton Birger, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Trade. Resigned 11 June 1910. (LL)

Berge, Abraham Theodor, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Finance. (LL)

Scheel, Herman Carsten Johannes, supreme court judge. Councillor of State, Chief of the Ministry of Justice. (C)

Bull, Karl Sigwald Johannes, lieutenant colonel. Councillor of State, Chief of the Ministry of Defence. (C)

Qvigstad, Just Knud, headmaster. Councillor of State, Chief of the Ministry of Church and Education. (C)

Brænne, Bernhard Cornelius, factory owner. Councillor of State, Chief of the Ministry of Labour. Chief of the Ministry of Trade June 1910. (C)

Holtsmark, Bernt, headmaster. Councillor of State 1 March 1910, Chief of the Ministry of Agriculture. (LL)

Darre-Jenssen, Hans Jørgen, chief engineer. Councillor of State 11 June 1910, Chief of the Ministry of Labour. (LL)


Change of ministers in Konow's government 1910-1912
:

Date Ministry Out of ministry Into ministry
1910      
01.03.1910 Agriculture Wollert Konow (S.B.) Bernt Holtsmark
- into government
11.06.1910 Trade Sofus Arctander
- out of government
Bernhard C. Brænne
11.06.1910 Labour Bernhard C. Brænne Hans Darre-Jenssen
- into government


State Secretary
Hesselberg, Nils Otto
, State Secretary.


In a session of the Council of State on 16 February 1912, Wollert Konow's Government handed in its resignation, after a vote of no-confidence in the Storting after the Prime Minister's statements in a language matter. Permission to leave was granted by King Haakon VII in a session of the Council of State on 19 February 1912, effective as of 20 February 1912 at 12.30 p.m. Minister of foreign Affairs Johannes Irgens and Councillor of State Bernhard Brænne withdrew their resignations. At the same time, Jens Bratlie's Government was appointed, effective as of 20 February 1912 at 12.30 p.m.