Jan P. Syse's Government

Published under: Stoltenberg's 2nd Government

Publisher regjeringen.no

16 October 1989 - 3 November 1990

Conservative Party (C), Christian Democratic Party (Chr.) and Centre party (Cent.)

Number of government members:

16.10.1989 18
02.11.1989 19
03.11.1990 19


Number of state secretaries and private advisors/secretaries:

16.10.1989 12
31.10.1989 37
03.11.1990 47

               
Number of men/women in government:

16.10.1989 11 men - 7 women
02.11.1989 11 men - 8 women
03.11.1990 11 men - 8 women


Prime Minister
Syse, Jan Peder, former councillor of state. Prime Minister. (C)


Minister of Foreign Affairs
Bondevik, Kjell Magne, former councillor of state. Minister of Foreign Affairs. (Chr.)


Councillors of State
Jakobsen, Johan Jakob, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Local Government and Labour. Chief of the Ministry of Local Government 1 January 1990. (Cent.)

Sellæg, Wenche Frogn, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Social Affairs. (C)

Skauge, Arne, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Finance and Customs. (C)

Thomassen, Petter Johan, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Industry. (C)

Reiten, Eivind Kristofer, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Petroleum and Energy. (Cent.)

Bjartveit, Eleonore, Member of Storting. Councillor of State, Chief of the Ministry of Culture and Science. Chief of the Ministry of Church and Cultural Affairs 1 January 1990. (Chr.)

Ditlev-Simonsen, Per, managing director. Councillor of State, Chief of the Ministry of Defence. (C)

Vik, Anne Petrea, farmer. Councillor of State, Chief of the Ministry of Agriculture. (Cent.)

Vraalsen, Tom Eric, ambassador. Councillor of State, Chief of the Ministry of Development Cooperation; also responsible for the coordination of Nordic Cooperation Affairs. Chief of Development Cooperation Affairs in the Ministry of Foreign Affairs 1 January 1990. (Cent.)

Lie, Lars Gunnar, Member of Storting. Councillor of State, Chief of the Ministry of Transport and Communications. (Chr.)

Sollie, Solveig, Member of Storting. Councillor of State, Chief of the Ministry of Government Administration and Consumer Affairs. Chief of the Ministry of Family and Consumer Affairs 1 January 1990. (Chr.)

Steensnæs, Einar, municipal council chairman. Councillor of State, Chief of the Ministry of Church and Education. Chief of the Ministry of Education and Research 1 January 1990. (Chr.)

Fougner, Else Bugge, lawyer. Councillor of State, Chief of the Ministry of Justice and the Police. (C)

Valla, Kristin Hille, county school director. Councillor of State, Chief of the Ministry of the Environment. (Cent.)

Munkejord, Svein Magnus, former state secretary. Councillor of State, Chief of the Ministry of Fisheries. (C)

Five, (Karin Cecilie) Kaci Kullmann, Member of Storting. Councillor of State, Chief of trade and shipping affairs in the Ministry of Foreign Affairs.

Clemet, Kristin, former private advisor. Councillor of State 2 November 1989, Chief of Government Administration Affairs in the Ministry of Government Administration and Consumer Affairs, and Chief of Labour Affairs in the Ministry of Local Government and Labour. Chief of the Ministry of Government Administration and Labour 1 January 1990. (C)


Change of ministers in Syse's Government 1989-1990:

Date Ministry Out of ministry Into ministry
1989      
02.11.1989 Administration Affairs
in Govt. Administration
and Consumer Affairs
  Kristin Clemet
- into government
02.11.1989 Labour Affairs
in Local Govt. and Labour
  Kristin Clemet
- into government
31.12.1989 Development
Cooperation
Tom Vraalsen  
31.12.1989 Administration Affairs
in Govt. Administration
and Consumer Affairs
Kristin Clemet  
31.12.1989 Labour Affairs
in Local Govt. and Labour
Kristin Clemet  
1990 Ministry Out of ministry Into ministry
01.01.1990 Development Cooperation
in Foreign Affairs
  Tom Vraalsen
01.01.1990 Govt. Administration
and Labour
  Kristin Clemet



State Secretaries
Hanssen, Kjell, former state secretary. State secretary, Office of the Prime Minister. (C)

Moss, Arvid, private advisor. State secretary, Office of the Prime Minister. (C)

Vollebæk, Knut, head of division. State secretary, Ministry of Foreign Affairs (foreign affairs). (Chr.)

Høybråten, Dagfinn, former private advisor. State secretary, Ministry of Finance and Customs. (Chr.)

Iversen, Bjørn, farmer. State secretary, Ministry of Agriculture. (Cent.)

Harila, Kåre, manager. State secretary, Ministry of Transport and Communications. (Chr.)

Holme, Idar Magne, former private advisor. State secretary, Ministry of Government Administration and Consumer Affairs. Ministry of Family and Consumer Affairs 1 January 1990. (Chr.)

Synnes, Harald, former state secretary. State secretary, Ministry of Church and Education (Church Affairs). Ministry of Church and Cultural Affairs 1 January 1990. (Chr.)

Heiene, Gunvor, school inspector. State secretary, Ministry of Church and Education. Ministry of Education and Research 1 January 1990. (Chr.)

Stordrange, Bjørn, district stipendiary magistrate. State secretary, Ministry of Justice and the Police. (C)

Eide, Kai Aage, head of division. State secretary 17 October 1989, Office of the Prime Minister. (C)

Reinertsen, Trond, managing director. State secretary 17 October 1989, Ministry of Finance and Customs. (C)

Ness, Steinar Gudmund, group secretary. State secretary 20 October 1989, Ministry of the Environment. (Cent.)

Hagen, Per N., farmer. State secretary 23 October 1989, Ministry of Local Government and Labour. Ministry of Local Government 1 January 1990. (Cent.)

Schnitler, Diederik Børsting, managing director. State secretary 23 October 1989, Ministry of Industry. (C)

Olsen, Odd Rikard, editor. State secretary 23 October 1989, Ministry of Industry. (C)

Almlid, Kolbjørn, school director. State secretary 23 October 1989, Ministry of Petroleum and Energy. (Cent.)

Dramdal, Torun, executive officer. State secretary 23 October 1989, Ministry of Development Cooperation. Ministry of Foreign Affairs (Development Cooperation Affairs) 1 January 1990. (Cent.)

Eidsmo, Arne, regional director. State secretary 23 October 1989, Ministry of Fisheries. (C)

Svedman, Sven Erik, head of division. State secretary 27 October 1989, Ministry of Foreign Affairs (Trade and Shipping Affairs). (C)

Skogan, John Kristen, research fellow. State secretary 27 October 1989, Ministry of Defence. (C)

Andersland, Geir Kjell, managing director. State secretary 1 November 1989, Ministry of Social Affairs. (C)

Aarseth, Geir, personnel manager. State secretary 23 November 1989, Ministry of Government Administration and Consumer Affairs (Government Administration Affairs). Ministry of Government Administration and Labour 1 January 1990. (C)

Skulberg, Per Kristian, former private secretary. State secretary 15 June 1990, Ministry of the Environment. (Cent.)

Bernander, John Gordon, former private secretary. State secretary 6 August 1990, Ministry of Industry. (C)

Dåvøy, Laila, regional manager. State secretary 20 August 1990, Ministry of Church and Cultural Affairs. (Chr.)


Private Advisors
Langeland, Finn
, journalist. Private advisor, Office of the Prime Minister. (C)

Skarbøvik, Elsa Hynnekleiv, secondary school teacher. Private advisor 17 October 1989, Ministry of Foreign Affairs (foreign affairs). (Chr.).

Henriksen, Kai Henning Gjesdahl, former private secretary. Private advisor 19 October 1989, Ministry of Foreign Affairs (Trade and Shipping Affairs). Resigned 24 August 1990. (C)

Stenberg, Sissel Marie, director of health and social services. Private advisor 25 October 1989, Ministry of Social Affairs. (C)

Skjerveggen, Ragnhild, teacher. Private advisor 30 October 1989, Ministry of Local Government and Labour. Ministry of Local Government 1 January 1990. (Cent.)

Kvaløy, Odd Arild, former private secretary. Private advisor 9 November 1989, Ministry of Local Government and Labour. Ministry of Local Government 1 January 1990 (Cent.)

Rimmereid, Tore Olaf, group secretary. Private advisor 3 August 1990, Ministry of Foreign Affairs (Trade and Shipping Affairs). (C)


Private Secretaries
Johnson, Hilde
, student. Private secretary, Ministry of Foreign Affairs (Foreign Affairs) (Chr.)

Kaldheim, Osmund, group secretary. Private secretary 17 October 1989, Ministry of Social Affairs. (C)

Skogan, Widar, teacher. Private secretary 10 October 1989, Ministry of Church and Education (Education Affairs). Ministry of Education and Research 1 January 1990. (Chr.)

Aspaker, Elisabeth Ragnhild, secretary. Private secretary 19 October 1989, Ministry of Justice and the Police. (C)

Laupsa, Torunn, organisation manager. Private secretary 20 October 1989, Ministry of Government Administration and Consumer Affairs. Ministry of Family and Consumer Affairs 1 January 1990. (Chr.)

Østbø, Bjørn, scholar. Private secretary 23 October 1989, Ministry of Finance and Customs. (C)

Larssen, Heidi, former private secretary. Private secretary 23 October 1989, Ministry of Industry. (C)

Arnstad, Marit, student. Private secretary 27 October 1989, Ministry of the Environment. (Cent.)

Tronstad, Elsbeth Sande, organisation manager. Private secretary 30 October 1989, Office of the Prime Minister. (C)

Lied, Margrethe, journalist. Private secretary 30 October 1989, Ministry of Defence. (C)

Haga, Åslaug Marie, embassy secretary. Private secretary 30 October 1989, Ministry of Development Cooperation. Ministry of Foreign Affairs (Development Cooperation Affairs) 1 January 1990. Leave of absence 11 April 1990. Resigned 9 October 1990. (Cent.)

Dåvøy, Laila, district leader. Private secretary 1 November 1989, Ministry of Culture and Science. Ministry of Church and Cultural Affairs 1 January 1990. State secretary 20 August 1990, Ministry of Church and Cultural Affairs. (Chr.)

Konstali, Svein, executive officer. Private secretary 1 November 1989, Ministry of Transport and Communications. (Chr.)

Nordlund, Britt Skinstad, district taxation secretary. Private secretary 1 November 1989, Ministry of Fisheries. (C)

Pedersen, Jon Gunnar, editorial manager. Private secretary 16 November 1989, Ministry of Government Administration and Consumer Affairs (Government Administration Affairs). Ministry of Government Administration and Labour 1 January 1990. (C)

Vestbø, Jorunn Strand, advisor. Private secretary 3 January 1990, Ministry of Petroleum and Energy. (Cent.)

Stuve, Lars Fredrik, organisation manager. Private secretary 8 January 1990, Ministry of Agriculture. (Cent.)

Langseth, Tordis, agriculture director. Private secretary 30 April 1990, Ministry of Foreign Affairs (Development Cooperation Affairs). (Cent.)

Skjørestad, Jarle, head of secretariat. Private secretary 27 August 1990, Ministry of the Environment. (Cent.)

Lånke, Ola Torgeir, diocesan curate. Private secretary 1 September 1990, Ministry of Church and Culture. (Chr.)


Secretary to the Council of State
(secretary general at the Office of the Prime Minister)
Berggrav, Dag, secretary general and Secretary to the Council of State.


In a session of the Council of State on 29 October 1990, Jan P. Syse’s Government resigned, due to disagreement in the government on Norway’s relations to the European Communities (EC). Permission to leave was granted by Crown Prince Regent Harald in a session of the Council of State on 3 November 1990, effective as of 3 November 1990 at 2 p.m. At the same time, Gro Harlem Brundtland’s Third Government was appointed, effective as of 3 November 1990 at 2 p.m.