Norwegian Ministry of Finance

Political Adviser 1973 -

The post as political adviser in Norwegian government ministries is the continuation of two posts which developed from the late 1940's -private secretary from 1946 and private adviser from 1974. In 1992 the two posts were replaced by the post as political adviser.

The state secretaries and the political advisers are the political collaborators of the prime minister and the ministers. The state secretaries are appointed by the King, while the political advisers are appointed by the Office of the Prime Minister.

 

Ministry of Finance and Customs/
Ministry of Finance

 

5 November 1973 -

Ministry of Finance and Customs ( - 31 December 1999)
Private Secretary (5 November 1973 - 1 July 1992)
1973-1975: Gunnar Simonsvik
1975-1976: Thorbjørn G. Hagen
1976-1977: Thorbjørn G. Hagen
1978-1979: Jon Ivar Nålsund
1979-1981: Tove Strand Gerhardsen
1981          : Olav Ljones
1981          : Hans Kristian Hogsnes
1981-1983: Thomas Knutzen
1989-1990: Bjørn Østbø
1990-         : Anne-Lise Grande Vollan

Private Adviser (15 August 1983 - 1 July 1992)
1983-1985: Hans Henrik Ramm
1985          : Frode Helgerud
1985-1986: Steinar Juel
1986-1989: Vigdis Magistad

Political Adviser (1 July 1992 –)
         -1993: Anne-Lise Grande Vollan 
1994-1996: Ellen Horneland
1996-1997: Tom Therkildsen
1997          : Trond Rostad
1997          : Frode A. Jacobsen
1997-1999: Terje Riis-Johansen
1999-         : Harald Buttedahl


Ministry of Finance (1 January 2000 - )
Political Adviser
         -2000: Harald Buttedahl
2000-2001: Torbjørn Giæver Eriksen
2001-2005: Kaj-Martin Georgsen
2005-2006: Siri Hall Arnøy
2006-2009: Sylvi Annie Bratten
2009-2013: Randi Ness
2013-2016: Petter Kvinge Tvedt
2013          : Jens Frølich Holte (Climate Quota Affairs)
2016-        : Julia Sanna Marie Brännström Nortug