Norwegian Ministry of Justice and Public Security

Published under: Stoltenberg's 2nd Government

Publisher regjeringen.no

Political Adviser 1971 -

The post as political adviser in Norwegian government ministries is the continuation of two posts which developed from the late 1940's -private secretary from 1946 and private adviser from 1974. In 1992 the two posts were replaced by the post as political adviser.

The state secretaries and the political advisers are the political collaborators of the prime minister and the ministers. The state secretaries are appointed by the King, while the political advisers are appointed by the Office of the Prime Minister.

 

Ministry of Justice and the Police/Ministry of Justice and Emergency Planning/
Ministry of Justice and Public Security

 

21 June 1971 -

Ministry of Justice and the Police (- 31 December 2011)
Private Secretary (21 June 1971 - 1 July 1992)
1971-1972: Rolf Lien
1972-1973: Trygve Schiøll
1973-1975: Per Th. Eggesvik
1975-1976: Hans Bendiksby
1976-1977: Hans Bendiksby
1978-1979: Torild Lien Utvik
1981          : Oddny Aleksandersen
1981-1985: Else Valborg Messelt
1985-1986: Heidi Larssen
1989-1990: Elisabeth Aspaker
1992-         : Erik Nadheim

Private Adviser (17 May 1986 - 1 July 1992)
1986-1989: Ole Steen-Olsen
1990-1991: Arild Vist

Political Adviser (1 July 1992 – )
         -1995: Erik Nadheim
1995-1996: Jens Ove Kristiansen
1996-1997: Øyvind Slåke
1997          : Nils Henning Hontvedt
1997-1999: Hans Olav Syversen
1999          : Atle Hamar
1999-2000: Trude H. Metliaas
1999          : Guro Slettemark
1999-2000: Grete Søreide Lauridsen
1999-2000: Bjørn Erik Thon
2000-2001: Kjetil Mjøsund
2001-2004: Marit Helene Meyer
2002-2003: Hilde Elise Lytomt Harwiss
2003         : Sverre Molandsveen
2004          : Kjersti Malene Høgestøl
2005          : Kjersti Malene Høgestøl
2005-         : Astri Aas-Hansen
2007-2011: Eirik Øwre Thorshaug
2008-2009: Hadia Tajik
2009          : Kjetil Mjøsund
2011          : Jon Reidar Øyan
2011          : Astrid Bergmål
2011          : Eirik Øwre Thorshaug
2011-         : Astrid Bergmål

Ministry of Justice and Emergency Planning (1 January 2012 - 2012)
          -2012: Astrid Bergmål
2012-          : Elisabeth Helmersen

Ministry of Justice and Public Security (2012 - )
         -2013: Elisabeth Helmersen
2013          : Tonje Brenna
2013-2015: Andre R. Kolve
2013          : Morten Storebø (Company Legislation)
2015-2016: Lars Joakim Hanssen (Immigration Affairs) 
2016         : Espen Teigen (Immigration Affairs) 
2016         : Anette Carnaruis Elseth
2016-        : Espen Teigen (Immigration and Integration Affairs)
2017-        : Arne-Petter Lorentzen