Norwegian Ministry of Education and Research

Political Advisers 1955 -

The post as political adviser in Norwegian government ministries is the continuation of two posts which developed from the late 1940's -private secretary from 1946 and private adviser from 1974. In 1992 the two posts were replaced by the post as political adviser.

The state secretaries and the political advisers are the political collaborators of the prime minister and the ministers. The state secretaries are appointed by the King, while the political advisers are appointed by the Office of the Prime Minister.

 

Ministry of Church and Education/Ministry of Education and Research/
Ministry of Education, Research and Church Affairs/
Ministry of Education and Research

17 October 1955 - 

Ministry of Church and Education (- 31 December 1989)
Private Secretary (17 October 1955 - )
1955-1960: Enevald Skadsem
1960-1963: Sverre Smeland
1963-1965: Sverre Smeland
1966-1969: Tor Holtan-Hartwig
1967-1968: Arnfinn Sørensen
1969-1970: Tor Holtan-Hartwig
1971-1972: Lars Andreas Buer
1972-1973: Arvid Lars Høidal
1973-1975: Lars Buer
1976-1977: Jørgen Karlsen
1978-1979: Turid Dankertsen
1979-1981: Svein Larsen
1981 : Svein Larsen
1981-1983: Borghild Eldøen
1981          : Gunnar Magnus (Culture and Science Affairs)
1983-1985: Dagfinn Høybråten
1985-1986: Solveig Juel
1986-1989: Morten Lauvbu
1988-1989: Edvard Haugland
1989-         : Widar Skogan

Private Adviser (15 August 1984 - )
1984-1986: Finn Johan Andersen
1985-1986: Dagfinn Høybråten


Ministry of Education and Research (1 January 1990 - 31 December 1990)
Private Secretary 
          -1990: Widar Skogan
         1990- : Morten Lauvbu


Ministry of Education, Research and Church Affairs
(1 January 1991 - 31 December 2001)
Private Secretary ( - 1 July 1992)
        -1992-: Morten Lauvbu
        1992- : Kari Paulsrud

Private Adviser ( - 1 July 1992)
        -1992-: Morten Lauvbu

Political Adviser (1 July 1992 - )
         -1992: Morten Lauvbu
         -1994: Kari Paulsrud
1994-1996: Morten Pettersen
1996-1997: Morten Pettersen
1997-1998: Helene Langeland
1998-2000: Knut Arild Hareide
2000-2001: Wegard Håkon Harsvik
2001-        : Elisabeth Aspaker


Ministry of Education and Research (1 January 2002 - )
Political Adviser
          -2004: Elisabeth Aspaker
2004 -2005: Eldbjørg Torsøe
2005           : Marianne Groth 
2005-2007: Roger Pedersen
2007-2009: Audun Kolsrud Herning 
2007-2009: Kyrre Lekve (Research and Higher Education Affairs) 
2009          : Ketil Raknes
2009-2012: Sylvi Annie Bratten  
2012           : Katrine Gramnæs
2012           : Sylvi Annie Bratten
2012-2013: Katrine Gramnæs
2013-2016: Magnus Thue
2016-         : Hannah Sumeja Atic
2017-         : Sandra Bruflot