Enable Javascript in your browser for an improved experience of regjeringen.no

Birger Øivind Meidell

Past appointments:

Illegal minister of social affairs NS (NS)

Ministry of Social Affairs (of 1916) NS - Illegal ministers in Oslo 1940-1942

25.09.1940–25.09.1941

Illegal minister of church and education NS (NS)

Ministry of Church and Education - Illegal Vidkun Quisling government in Oslo 1940

09.04.1940–14.04.1940

Go to the top