Enable Javascript in your browser for an improved experience of regjeringen.no

Ingvald Johan Ulveseth

Past appointments:

Minister of Industry (A)

Ministry of Industry (of 1955) - Trygve Bratteli's Second Government

16.10.1973–15.01.1976

State Secretary (A)

to the Council of State Haugland, Jens

Ministry of Local Government and Labour (of 1948) - Einar Gerhardsen's Fourth Government

01.01.1964–31.07.1965

Go to the top