Enable Javascript in your browser for an improved experience of regjeringen.no

Lasse Aasland

Past appointments:

State Secretary (A)

to the Council of State Fostervoll, Alv Jakob

Ministry of Defence - Trygve Bratteli's Second Government

01.12.1974–15.01.1976

State Secretary (A)

to the Council of State Steen, Reiulf

Ministry of Transport and Communications - Trygve Bratteli's First Government

01.09.1971–18.10.1972

Go to the top