Enable Javascript in your browser for an improved experience of regjeringen.no

Oddrunn Pettersen

Past appointments:

Minister of Fisheries (A)

Ministry of Fisheries - Gro Harlem Brundtland's Third Government

03.11.1990–04.09.1992

Minister of Government Administration and Consumer Affaris (A)

Ministry of Government Administration and Consumer Affairs - Gro Harlem Brundtland's Second Government

28.04.1989–16.10.1989