Enable Javascript in your browser for an improved experience of regjeringen.no

Ruth Anlaug Ryste

Past appointments:

Minister of Social Affairs (A)

Ministry of Social Affairs (of 1916) - Odvar Nordli's Government

15.01.1976–08.10.1979

Private Secretary (A)

to the Council of State Sagør, Odd

Ministry of Government Administration and Consumer Affairs - Trygve Bratteli's Second Government

01.11.1973–03.11.1974

Go to the top