Enable Javascript in your browser for an improved experience of regjeringen.no

Reidar Dorenfeldt Tønnesson

Past appointments:

Secretary General

Ministry of Agriculture - Secretaries General in Oslo 1945

08.05.1945–01.08.1945

At the German capitulation in Norway on 8 May 1945, Vidkun Quisling's illegal government was dissolved. In agreement with the resistance movement Home Front, Johan Nygaardsvold's Government in London had appointed eight chief officers to lead the ministries in Oslo until a government delegation would arrive from London. The main task of the chief officers was to link up the ministries with the Nygaardsvold Government, by re-establishing the structure of ministries that had existed in Oslo on 9 April 1940 and lead the ministries until a government delegation would come over from London. On 14 May 1945, the Government Delegation was established in Oslo. The chief officers now became advisers to the ministers, until their role was abolished on 1 August 1945.