Endringer blant de politiske rådgiverne

Statsministerens kontor har fra 4. juli 2016 gitt Tobias Brännström avskjed som politisk rådgiver i Landbruks- og matdepartementet.

For perioden 18. juli 2016 - 31. august 2016 er kommunikasjonsrådgiver Marte Ziolkowski engasjert som politisk rådgiver i Forsvarsdepartementet. Bystyrerepresentant Hannah Sumeja Atic er engasjert som politisk rådgiver i Kunnskapsdepartementet fra 1. august 2016.

Regjeringen er utgått fra Høyre (H) og Fremskrittspartiet (FrP). De politiske rådgiverne er:

For statsminister Erna Solberg (H)
Hans Christian Hansson (H)

For finansminister Siv Jensen (FrP)
Julia Sanna Maria Brännström Nordtug (FrP)

For kommunal- og moderniseringsminister Jan Tore Sanner (H)
Rikke Sjøberg (H)

For samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen (FrP)
Toril Charlotte Ulleberg Reynolds (FrP)

For utenriksminister Børge Brende (H)
Peder Weidemann Egseth (H)

For EØS- og EU-ministerElisabeth Aspaker (H)
Benedicte Staalesen Nilsen (H) – permisjon 27.05.2016-24.04.2017
Ragnhild Berg Nilsen (H) – vikar 27.05.2016-24.04.2017 

For næringsminister Monica Mæland (H)
Camilla Strandskog (H)

For klima- og miljøminister Vidar Helgesen (H)
Jens Frølich Holte (H)

For barne- og likestillingsminister Solveig Horne (FrP)
Ronny Røste (FrP)

For helse- og omsorgsminister Bent Høie (H)
Fredrik Gierløff (H) – konstituert statssekretær 14.05.2016-30.01.2017
Atle Simonsen (FrP) – vikar 02.05.2016-30.01.2017

For justis- og beredskapsminister Anders Anundsen (FrP)
Anette Carnarius Elseth (FrP)

For olje- og energiminister Tord Lien (FrP)
Elnar Remi Holmen (FrP)

For forsvarsminister Ine Marie Eriksen Søreide (H)
Audun Halvorsen (H) – permisjon 11.07.2016-31.08.2016
Marte Ziolkowski (H) – vikar 18.07.2016-31.08.2016

For innvandrings- og integreringsminister Sylvi Listhaug (FrP)
Espen Teigen (Frp)

For kunnskapsminister Torbjørn Røe Isaksen (H)
Magnus Thue (H)
Hannah Sumeja Atic (H) – fra 01.08.2016

For fiskeriminister Per Sandberg (FrP)
Greta Johanne Solfall (FrP)

For arbeids- og sosialminister Anniken Hauglie (H)
Morten Bakke (H)

For kulturminister Linda Cathrine Hofstad Helleland (H)
Maria Kristine Göthner (H)

For landbruks- og matminister Jon Georg Dale (FrP)