Ny leder til Polaravdelingen

Fagdirektør Øystein Mortensen (45) ble i statsråd i dag konstituert som ekspedisjonssjef i Polaravdelingen i Justis- og beredskapsdepartementet.

Mortensen er konstituert for en periode på tre år, og trer inn i stillingen for Kjerstin Askholt, som har permisjon mens hun er sysselmann på Svalbard.

Mortensen er utdannet cand.polit. i sosialantropologi fra Universitet i Oslo i 1998. Han har vært tilsatt i Justis- og beredskapsdepartementet siden januar 2000, fra 2002 i Polaravdelingen. Han tiltrådte som fagdirektør 1. september 2012. 

I perioden fra januar 2011 til august 2013 arbeidet han i Rednings- og beredskapsavdelingen, og fra september 2013 til september 2014 var han konstituert avdelingsdirektør med ansvar for Budsjett- og økonomiseksjonen i Plan- og administrasjonsavdelingen.