Bilag 2

Bilag 2
Stiftamtmenn, amtmenn og fylkesmenn 1814-1994

  1. Østfold fylke (Smaalenernes amt)
  2. Kristiania,
  3. Akershus fylke (Akershus amt) og (1815-42 og 1923-) Oslo (Kristiania)
  4. Hedmark fylke (Hedemarkens amt)
  5. Oppland fylke (Kristians amt)
  6. Buskerud fylke (Buskeruds amt)
  7. Vestfold fylke (Jarlsberg og Larvik amt)
  8. Telemark fylke (Bratsberg amt)
  9. Aust-Agder fylke (Nedenes amt)
  10. Vest-Agder fylke (Lister og Mandal amt)
  11. Rogaland fylke (Stavanger amt)
  12. Bergen,
  13. Hordaland fylke (Søndre Bergenhus amt) og (1831-1907-) Bergen
  14. Sogn og Fjordane fylke (Nordre Bergenhus amt)
  15. Møre og Romsdal fylke (Romsdals amt)
  16. Sør-Trøndelag fylke (Søndre Trondhjems amt)
  17. Nord-Trøndelag fylke (Nordre Trondhjem amt)
  18. Nordland Fylke (Nordlands amt)
  19. Troms fylke (Tromsø amt)
  20. Finnmark fylke (Finmarkens Amt)

1. Østfold fylke (Smaalenernes amt)

1814-1830    Sibbern,  Valentin Chr. W.
1831-1846    Wulfsberg,  Greger Winther
1847-1855    Birch-Reichenwald, Chr.
1855-1880    Sibbern,  Carl
1881-1890    Rasch,  Johan Lauritz
1891-1905    Arneberg,  Ulrik Fr. Chr.
1905-1917    Hansen,  Hans Chr. A.
1918-1933    Bødtker,  Eivind Olaf
1933-1940    Johannesen,  Ernst Andreas
1940-1951    Bull,  Lyder Døscher
1951-1966    Larsen,  Karl Hess
1966-1981    Jacob Modalsli
1981-1986    Korvald,  Lars
1986-        Norvik,  Erling

2. Kristiania,

stiftamtmenn1815-1842 stiftamtmannen var også amtmann i Akershus, se Akershus fylke

1842-1845    Riis,  Fredrik
1846-1857    Sem,  Niels Arntzen
1857-1874    Arntzen,  Karelius August
1874-1880    Manthey,  August Chr.
1880-1905    Rye,  Niels Mathias
1905-1917    Blehr,  Otto Albert
1917-1923    konstitueringer

3. Akershus fylke (Akershus amt) og (1815-42 og 1923-) Oslo (Kristiania)

1813-1815    Holst,  Poul Christian
1815-1822    Falbe,  Hans Hagerup
1822-1830    Sibbern,  Valentin Chr. W.
1831-1837    Sem,  Niels Arntzen
1837-1839    Petersen,  Hans Christian
1840-1842    Riis,  Fredrik
1842-1855    Møinichen,  Erik Røring
1855-1858    Birch-Reichenwald,  Chr.
1859-1895    Collett,  Johan Christian
1895-1918    Furu,  Ole Andreas
1919-1930    Olsen,  Hroar
1930-1943    Christensen,  Ingolf Elster
1945-1955    Platou,  Carl
1955-1963    Lie,  Trygve
1964-1965    Lyng,  Johan
1965-1979    Koren,  Petter Mørch
1979-1989    Larsen,  Gunnar A.
1989-        Willoch,  Kåre

4. Hedmark fylke (Hedemarkens amt)

1814-1816    Bendeke. Claus
1817-1821    Weideman, Lauritz
1821-1849    Heidmann, Fredrik H.J.
1849-1856    Manthey,  August Chr.
1856-1890    Kyhn Ludvig R.
1890-1897    Mørch,  Oscar
1898-1915    Gram, Gregers Winther W.
1916-1926    Løchen,  Torvald
1926-1935    Øyen, Knud
1935-1953    Nordanger, Knut Monsen
1954-1966    Frydenberg, Alf 
1966-1979    Anger, Erling
1979-1981    Lund, Anfinn
1981-1994    Nordli,  Odvar
1994-1996    Borgen,  Kjell
1996-        Sigbjørn Johnsen  

5. Oppland fylke (Kristians amt)

1811-1821    Sommerfeldt,  Ole Hannibal
1821-1851    Weidemann,  Lauritz
1852-1854    Tostrup,  Hans
1854-1859    Collett,  Johan Christian
1859-1869    Jensen,  Christian
1869-1878    Meinich,  Hans Thomas
1878-1900    Skjoldborg,  Jan Greve
1900-1908    Holst,  Peter Theodor
1908-1933    Lambrechts,  Sigurd
1933-1947    Ihlen,  Alfred
1947-1960    Gabrielsen,  Hans J.
1961-1976    Handal Nils K.
1976-1981    Treholt,  Thorstein
1981-        Korsæth,  Knut

6. Buskerud fylke (Buskeruds amt)

1814-1827    Collett,  Johan
1828-1831    Sem,  Niels Arntzen
1831-1857    Blom,  Gustav Peter
1858-1882    Breder,  Paul Wilhelm
1882-1884    Bang,  Thomas Cathinco
1884-1890    Vogt,  Nils
1890-1902    Bang,  Thomas Cathinco
1902-1928    Platou,  Theodor Chr. S.
1929-1935    Angell,  Thomas von W.
1935-1945    Hundseid,  Jens
1945-1950    Thune,  Nils Nilsen
1950-1962    Dybsjord,  Arnold G.
1962-1969    Watnebryn,  Olaf Fredrik
1969-1979    Larsen,  Gunnar A.
1979-1989    Christiansen,  Ragnar
1989-        Haraldseth, Leif

7. Vestfold fylke (Jarlsberg og Larvik amt)

1821-1829    Bull,  Georg Jacob
1829-1833    Rye,  Johan Henrik
1833-1864    Cappelen,  Ulrik Fr.
1865-1882    Hvoslef,  J. Chr. G.
1882-1902    Michelet,  Carl Johan
1902-1905    Engelhart,  Thomas v.W.
1905-1908    Krohn,  Ulrik
1908-1924    Berge,  Abraham
1924-1938    Meinich,  Herman
1938-1948    Bassøe,  J. Gerckens
1948-1958    Torp,  Oscar Fredrik
1958-1964    Dahl,  Gerhard
1964-1979    Grove,  Olav R.
1979-1987    Vattekar, Odd
1987-        Røkke,  Mona

8. Telemark fylke (Bratsberg amt)

1813-1838    Wedel Jarlsberg,  F.W.
1839-1846    Falsen,  Carl Valentin
1846-1877    Aall,  Jørgen
1877-1880    Rye,  Niels Mathias
1881-1889    Arneberg,  Ulrik Fr. Chr.
1889-1898    Aubert,  Otto B.A.
1898-1902    Engelhart,  Thomas v.W.
1902-1910    Ullmann,  Viggo
1910-1932    Hallager,  Guthorm
1933-1938    Hegland,  Olaf
1939-1959    Bergsvik,  Kornelius O.
1959-1969    Evensen,  Tidemann F.
1969-1973    Hjørnevik,  Leif
1973-1976    Haukvik,  Olav
1976-1987    Berrefjord,   Oddvar
1987-        Bohlin,  Kjell

9. Aust-Agder fylke (Nedenes amt)

1812-1815    Schouboe,  Oluf B.de
1815-1837    Schouboe,  U.F.A.de
1837-1848    Harboe,  Henrik
1849-1860    Thomle,  Iver Steen
1860-1863    Helliesen,  Henrik L.
1863-1868    Rogstad,  Niels W.
1868-1895    Bonnevie,  Niels C.
1896-1906    Prebensen,  Nicolai C.G.
1906-1908    Lambrechts,  Sigurd
1908-1916    Aarrestad,  Sven
1917-1921    Knudtzon,  Hans Thomas
1921-1941    Pedersen,  Jonas
1945-1961    Hjelmtveit,  Nils
1961-1974    Svensen,  Henrik
1974-1983    Lodden,  Ebba
1983-1994    Ryssdal, Signe M.Stray
1994-        Sunde, Hjalmar Inge

10. Vest-Agder fylke (Lister og Mandal amt)

1814-1815    Schouboe,  U.F.A. de
1815-1836    Schouboe,  Oluf B. de
1837-1846    Sem,  Niels Arntzen
1846-1852    Falsen,  Carl Valentin
1852-1859    Kjørboe,  Mathias Bille
1860-1871    Vogt,  Nils
1871-1881    Bonnevie,  J. Kræfting
1882-1889    Hvoslef,  J. Chr. G
1889-1906    Stang,  H.G.J.
1907-1928    Koren,  D.B. Juell
1928-1948    Lund,  Hagbart
1948-1954    Frydenberg,  Alf
1954-1966    Evensen,  Lars
1966-1982    Fjermeros,  Bue
1982-        Skarpnes,  Oluf

11. Rogaland fylke (Stavanger amt)

1814-1824    Krog,  Wilhelm,  Frimann
1825-1826    Erichstrup,  Jens
1826-1828    Ottesen,  Peder Martinius
1829-1833    Kastrup,  Christian Ulrik
1833-1853    Aas,  Gunder
1853-1863    Harris,  Anton Theodor
1864-1888    Morgenstierne, Vilhelm Hermann Ludvig von Munthe af
1889-1910    Oppen,  Carl L Mechelborg
1910-1932    Larsen,  Thorvald Andreas
1932-1958    Norem,  Johan
1959-1968    Ingebretsen,  Paul
1968-1973    Hellesen,  Gunnar Fredrik
1973-1982    Knudsen,  Konrad B.
1982-1991    Lønningdal, Kristin
1991-        Aasland, Tora

12. Bergen,

stiftamtmenn - 1831 stiftamtmannen var også amtmann i S. Bergenhus, se Hordaland

1829-1834    Bull,  Georg Jacob
1834-1852    Hagerup,  Edvard
1852-1859    Schydtz,  Jens
1859-1875    Smit,  Paul Meyer
1875-1884    Ræder,  Nicolay Ditlev A.
1884-1907    Hoffmann,  J.G.A.
1907-        se Hordaland fylke

13. Hordaland fylke (Søndre Bergenhus amt) og (1831-1907-) Bergen

1815-1825    Christie,  Wilhelm F. Koren
1825-1827    Falsen,  Christian Magnus
1918-1929    Petersen,  Kristian Friis
1929-1933    Johannesen, Ernst Andreas
1934-1949    Lindebrække, Gjert
1949-1966    Lid,  Mons
1966-1984    Leiro, Lars
1984-        Randal,  Håkon

14. Sogn og Fjordane fylke (Nordre Bergenhus amt)

1814-1822    Falsen,  Christian Magnus
1822-1831    Hagerup,  Edvard
1831-1832    Riis,  Fredrik
1833-1844    Kastrup,  Christian Ulrik
1844-1852    Tostrup,  Hans
1852-1860    Aubert,  Emil
1861-1869    Falsen,  Johan Collett
1870-1875    Ræder,  Nicolai Ditlev A.
1875-1889    Oppen,  Carl L.M.
1889-1902    Olsen,  Olaj Johan
1902-1910    Utheim,  John
1910-1930    Christensen,  Ingolf Elster
1930-1945    Seip,  Hans Kristian
1945-1971    Schei,  Nikolai
1971-1994    Ulveseth,  Ingvald Johan
1994-        Flæthe,  Oddvar J.

15. Møre og Romsdal fylke (Romsdals amt)

1811-1840    Krogh,  Hilmar Meincke
1840-1853    Thesen,  Gudbrand
1853-1893    Arveschoug,  Nils Weyer
1893-1902    Leth,  Ludvig Arnoldus
1902-1906    Kielland,  Alexander L.
1906-1913    Kildal,  Birger
1914-|928    Vik,  Oddmund
1928-1952    Utheim,  Trygve
1952-1958    Oksvik,  Olav Berntsen
1958-1966    Anger,  Erling
1966-1972    Sandene,  Erling
1972-1977    Ellingsgård,  Kåre
1977-        Fostervoll,  Alv Jacob

16. Sør-Trøndelag fylke (Søndre Trondhjems amt)

1810-1832    Trampe,  Fredrik Christopher,   greve af
1832-1840    Riis, Fredrik
1840-1857    Arntzen,  Karelius August
1857-1894    Motzfeldt,  Carl Fredrik
1894-1907    Grundt,  Lars Otto Roll
1907-1921    Bothner,  Harald
1921-1940    Klingenberg,  Odd S.
1940-1947    Cappelen,  Johan
1948-1958    Skjånes,  Ivar
1958-1963    Skrindo,  Thor
1963-1974    Lysø,  Nils Kristian
1974-1986    Moxnes,  Einar
1986-1993    Due,  Reidar
1993-        Gjønnes,  Kåre

17. Nord-Trøndelag fylke (Nordre Trondhjem amt)

1805-1815    Rafn,  Caspar Conrad
1815-1833    Elster,  Christen
1833-1857    Trampe,  Adam J.F. Poulsen,  greve af
1857-1866    Wessel-Berg,  Fredrik A.
1867-1884    Smith,  Carsten
1884-1894    Grundt,  Lars Otto Roll
1894-1898    Quam,  Ole Anton
1898-1902    Guldahl,  Halvor Bache
1902-1916    Løchen,  Torvald
1916-1927    Guldahl,  Halvor Bache
1927-1944    Five,  Haakon
1945-1959    Lindboe,  Asbjørn
1959-1964    Sjaastad,  Gustav
1964-1971    Bae,  Ole
1971-1979    Granli,  Leif
1979-1991    Kveli,  Ole
1991-        Gjørv,  Inger Lise

18. Nordland Fylke (Nordlands amt)

1811-1815    Elster,  Christen
1815-1828    Berg,  Johan Ernst
1829-1833    Trampe,  Adam Johan F. Poulsen,  greve af
1834-1847    Stabell,  Lars Bastian Ridder
1848-1853    Arveschoug,  Niels Weyer
1854-1858    Breder,  Poul Peter Vilhelm
1858-1867    Smith,  Carsten
1867-1878    Worsøe,  Claus Nieuwejaar
1878-1889    Aubert,  Otto Benjamin A.
1890-1908    Theisen,  Rasmus
1908-1913    Omholt,  Anton
1913-1921    Pedersen,  Jonas
1922-1939    Amundsen,  Olaf
1940-1951    Larsen,  Karl Hess
1951-1966    Fjermeros,  Bue
1966-1983    Aavatsmark,  Ole
1983-1991    With,  Odd
1991-         Hauan,  Ashild

19. Troms fylke (Tromsø amt)

Tromsø amt ble opprettet i 1844, det var tidligere en del av Finmarkens amt. 1844-66 var amtmannen i Finmarkens amt også stiftsamtmann og amtmann i Troms.

1866-1869    Nannestad,  Mathias B. K.
1869-1889    Kjerschow,  Chr. Collett
1889-1914    Strøm,  Boye
1915-1920    Hoel,  Klaus
1921-1928    Backe,  Otto
1928-1938    Bassøe,  J. Gerckens
1939-1940    Norby,  Bjørn
1946-1953    Aas,  Arne
1953-1977    Haug,  Kristian E.
1977-1991    Buvik,  Martin
1991-        Heløe,  Leif Arne

20. Finnmark fylke (Finmarkens Amt)

1814-1828    Krogh,  Johan Caspar
1828-1829    Kastrup, Chr.Ulrik
1829-1833    Cappelen,  Ulrik Fredrik
1833-1843    Buck,  Ole Edvard
1844-1853    Harris,  Anton Theodor
1854-1857    Motzfeldt,  Carl Fr.
1858-1866    Nannestad,  M.B.Krogh
1866-1874    Holmboe,  Jens
1874-1882    Blackstad,  Johan
1882-1885    Rynning,  C.I.T.
1886-1889    Langberg,  Carl A.
1889-1894    Prebensen, Nicolai
1896-1906    Graff,  Truls J.Wiel
1906-1912    Urbye,  Andreas T.
1912-1921    Rivertz,  Johan A.
1922-1928    Lund,  Hagbart
1928-1948    Gabrielsen,  Hans
1948-1963    Holt,  Peder
1963-1974    Varmann,  Kolbjørn
1974-1990    Aune,  Anders
1990-        Alsaker,  Svein

Kilder:

For amtmenn og fylkesmenn før 1974:
ASCHEHOUGS KONVERSASJONSLEKSIKON 5. utg. 1974, bind 7 spalte 417-420

For senere utnevnelser:
ST.MELD. NR. 6: EMBETSUTNEMNINGAR FOR ÅRENE 1975 - 1994

Til toppen