Høringssvar fra Felles uttalelse fra 271 ordførere

Kommunereformen skal bygge på reell frivillighet - endringer i inntektssystemet skal ikke tvinge kommunene til sammenslåing!

Dato: 29.02.2016

Svartype: Med merknad

 Det vises til vedlagte dokument i PDF som er en felles uttalelse fra 271 ordførere.

Regjeringen har sendt viktige forslag til endringer i inntektssystemet for kommunene på høring med kort høringsfrist. Forslagene har bidratt til å skape stor usikkerhet om det økonomiske grunnlaget for en lang rekke kommuner. Det framstilles som om endringene vil ramme kommuner som har «valgt å være små» og at kommuner som er «frivillig små» kan unngå kraftige økonomiske kutt ved å slå seg sammen med nabokommuner. Disse kommunene skal da få beholde sine inntekter i 15 år som belønning for at de har gjennomført kommunesammenslåing. Denne framgangsmåten er uforsvarlig.

 

Flertallet på Stortinget har vedtatt en kommunereform og har bedt alle kommuner om å utrede muligheten for sammenslåing med en eller flere nabokommuner.  Samtidig har flertallet på Stortinget også sagt at det skal være reell frivillighet for kommunene og at innbyggernes og kommunenes syn skal respekteres dersom de ikke ønsker sammenslåing.

 

Vi forventer derfor at:

 

  • Regjeringen må ikke gjøre inntektssystemet for kommunene til et virkemiddel i kommunereformen for å presse fram kommunesammenslåing.
  • Endringer i inntektssystemet må bygge på utredninger fra offentlige utvalg som er bredt sammensatt og med medlemmer fra kompetente fagmiljøer. Forslagene må være gjenstand for en grundig høring slik at faglige og samfunnsmessige konsekvenser av endringene er gjenstand for offentlig debatt før stortinget fatter beslutninger.
  • Kommunereformen må bygge på reell frivillighet og fakta - ikke på økonomiske trusler og usikkerhet som forslag til nytt inntektssystem skaper. Tvangssammenslåing av kommuner kan ikke godtas.

 

271 ordførere støtter denne uttalelsen. Fordelt på fylker har følgende ordførere deltatt:

  • Østfold:

 

Sindre Martinsen-Evje

AP

Ja

Sarpsborg

Ellen Solbrække

AP

Ja

Rakkestad

Geir Aarbu

SP

Ja

Aremark

Kjersti Nythe Nilsen

AP

Ja

Marker

Ole André Myhrvold

SP

Ja

Trøgstad

Reidar Kaabbel

SP

Ja

Våler

Svein-Olav Agnalt

AP

Ja

Skiptvet

Thor Håkon Ramberg

KRF

Ja

Rømskog

 

 

 

 

 

Akershus

 

Hilde Thorkildsen

AP

Ja

Nittedal

John Harry Skoglund

AP

Ja

Fet

Nina Sandberg

AP

Ja

Nesodden

Roger Evjen

AP

Ja

Aurskog Høland

Tuva Moflag

AP

Ja

Ski

Øivind Sand

AP

Ja

Rælingen

Anders Østensen

AP

Ja

Gjerdrum

Grete Irene Sjøli

AP

Ja

Nes

Hans Thue

AP

Ja

Nannestad

John-Erik Vika

SP

Ja

Eidsvoll

Ola Nordal

AP

Ja

Ås

Tom Anders Ludvigsen

AP

Ja

Vestby

Øystein Slette

AP

Ja

Enebakk

 

 

Hedmark:

 

Hilde F. Tveråen

AP

Ja

Folldal

Nils Amund Røhne

AP

Ja

Stange

Runa Finborud

SP

Ja

Os

Anita Ihle Steen

AP

Ja

Ringsaker

Bente Elin Lilleøkseth

AP

Ja

Løten

Erik Sletten

SP

Ja

Trysil

Johnny Hagen

AP

Ja

Alvdal

Kamilla Thue

Ap

Ja

Eidskog

Knut Hvithammer

AP

Ja

Sør Odal

Lars Erik Hyllvang

SP

Ja

Engerdal

Lise Selnes

AP

Ja

Nord Odal

Merete Myhre Moen

SP

Ja

Tynset

Norvald Illevold

AP

Ja

Rendalen

Ole Gustav Narud

SP

Ja

Åmot

Ragnhild Aashaug

SP

Ja

Tolga

Sjur Arnfinn Strand

AP

Ja

Kongsvinger

Terje Andreas Hoffstad

AP

Ja

Stor Elvdal

Ørjan Bue

SP

Ja

Åsnes

 

Oppland:

 

Inger Torun Klosbøle

AP

Ja

Nord Aurdal

Iselin Jonassen

AP

Ja

Vågå

Lars Magnussen

AP

Ja

Jevnaker

Ole Tvete Muriteigen

SP

Ja

Sør Fron

Rune Støstad

AP

Ja

Nord Fron

Terje Odden

AP

Ja

Søndre Land

Arne Fossmo

AP

Ja

Ringebu

Bjarne Eiolf Holø

SP

Ja

Lom

Brit Kramprud Lundgård

AP

Ja

Øyer

Guri Bråthen

AP

Ja

Østre Toten

Hans Oddvar Høistad

AP

Ja

Gausdal

Kjell Berge Melbybråten

AP

Ja

Øystre Slidre

Kåre Helland

SP

Ja

Sør Aurdal

Marianne Skotte

SP

Ja

Lesja

Ola Tore Dokken

SP

Ja

Nordre Land

Toril Grønbrekk

AP

Ja

Etnedal

Vidar Eltun

AP

Ja

Vang

Willy Westhagen

Lokal liste

Ja

Gran

Bengt Fasteraune

Sp

Ja

Dovre

 

 

Buskerud

 

Bent Inge Bye

AP

Ja

Nedre Eiker

Gustav Kalager

AP

Ja

Krødsherad

Oddvar Garaas

SP

Ja

Flesberg

Solveig Vestenfor

AP

Ja

Ål

Ståle Versland

AP

Ja

Modum

Anne Kristine Norman

SP

Ja

Sigdal

Dag Lislien

SP

Ja

Rollag

Eli Hovd Prestegården

SP

Ja

Nore og Uvdal

Heidi Granli

AP

Ja

Gol

Kari Anne Sand

SP

Ja

Kongsberg

Kjell Børre Hansen

AP

Ja

Ringerike

Oddvar Grøthe

SP

Ja

Hemsedal

Petter Rukke

AP

Ja

Hol

Tor Egil Buøen

Lokal liste

Ja

Flå

Tore Haraldset

Lokal liste

Ja

Nes

 

 

Vestfold:

 

Are Karlsen

AP

Ja

Horten

Bente Kleppe Bjerke

AP

Ja

Tjøme

Mette M Olsen

Ap

Ja

Hof

Elin Weggesrud

AP

Ja

Sande

Rune Høiseth

AP

Ja

Larvik

Mette Maage Olsen

Ap

Ja

Hof

 

 

Telemark:

 

Hallgeir Kjeldal

AP

Ja

Bamble

Jone Blikra

AP

Ja

Kragerø

Mette Haugholt

AP

Ja

Sauherad

Robin Kåss

AP

Ja

Porsgrunn

Jon Rikard Kleven

SP

Ja

Vinje

Bengt Halvard Odden

AP

Ja

Hjartdal

Bjørn Sverre Birkeland

SP

Ja

Tinn

Erik Skjervagen

AP

Ja

Fyresdal

Gry Fuglestveit Bløchlinger

AP

Ja

Notodden

Halfdan Haugan

AP

Ja

Seljord

Halvor Homme

AP

Ja

Nissedal

Jarand Felland

SP

Ja

Tokke

Kjell Sølverød

SP

Ja

Siljan

Bjørg Tveito Lundefaret

Ap

Ja

Nome

Tarjei Gjelstad

AP

Ja

Kviteseid

Tor Peder Lohne

SP

Ja

Drangedal

 

 

Aust Agder:

 

Inger Haldis Løite

AP

Ja

Gjerstad

Jon Rolf Næss

AP

Ja

Bykle

Per Kristian Lunden

AP

Ja

Risør

Gro-Anita Mykjåland

SP

Ja

Iveland

Kirsten Helen Myhren

SP

Ja

Vegårshei

Leiv Rygg

SP

Ja

Bygland

Ove Gundersen

KRF

Ja

Froland

Reidar Saga

AP

Ja

Åmli

Steinar Kyrvestad

AP

Ja

Valle

 

 

Vest Agder:

 

Arnt Abrahamsen

AP

Ja

Farsund

Helge Sandåker

AP

Ja

Marnadal

Johnny Greibesland

SP

Ja

Songdalen

Margrete Handeland

SP

Ja

Hægbostad

Oddmund Ljosland

SP

Ja

Åseral

Per Sverre Kvinlaug

KRF

Ja

Kvinesdal

Torhild Bransdal

KRF

Ja

Vennesla

 

 

Rogaland:

 

Frode Fjeldsbø

AP

Ja

Gjesdal

Jarle Nilsen

AP

Ja

Karmøy

Olav Hafstad

AP

Ja

Lund

Bjørn Laugaland

SP

Ja

Hjelmeland

Asbjørn Birkeland

SP

Ja

Sauda

Dagny Sunnanå Hausken

SP

Ja

Rennesøy

Gerd Helen Bø

SP

Ja

Suldal

Kristine Enger

AP

Ja

Randaberg

Marte Eide Klovning

Ap

Ja

Utsira

Mirjam Ydstebø

KRF

Ja

Kvitsøy

Stanley Wirak

AP

Ja

Sandnes

Torbjørn Ognedal

SP

Ja

Bjerkreim

Tormod Våga

SP

Ja

Bokn

Ole Johan Vierdal

Sp

Ja

Vindafjord

 

Hordaland;

 

Atle Kvåle

AP

Ja

Fusa

Hans Petter Thorbjørnsen

AP

Ja

Ulvik

Jorunn Skåden

AP

Ja

Sveio

Marianne Sandahl Bjorøy

AP

Ja

Fjell

Odd Harald Hovland

AP

Ja

Bømlo

Roald Aga Haug

AP

Ja

Odda

Siri Klokkerstuen

AP

Ja

Etne

Jon Askeland

SP

Ja

Radøy

Børge Haugetun

Lokal liste

Ja

Øygarden

Eirik Haga

AP

Ja

Vaksdal

Hans Erik Ringkjøb

AP

Ja

Voss

Harry A. Herstad

AP

Ja

Stord

Jon Larsgard

SP

Ja

Jondal

Jostein Ljones

SP

Ja

Kvam

Knut Harald Frøland

Lokal liste

Ja

Samnanger

Per Lerøy

AP

Ja

Austrheim

Solfrid Borge

SP

Ja

Ullensvang

Tom Kristian Thorsen

Lokal liste

Ja

Modalen

Øyvind Oddekalv

Ap

Ja

Meland

 

 

 

 

 

Sogn og Fjordane:

 

Gunn Åmdal Mongstad

SP

Ja

Solund

Ivar Kvalen

SP

Ja

Luster

Olav Turvoll

SP

Ja

Vik

Arild Ingar Lægreid

AP

Ja

Årdal

Hallvard Hallst Oppedal

SP

Ja

Gulen

Harald Norvald Offerdal

AP

Ja

Balestrand

Håkon Myrvang

AP

Ja

Naustdal

Jan Geir Solheim

SP

Ja

Lærdal

Jon Håkon Odd

AP

Ja

Leikanger

Leidulf Gloppestad

SP

Ja

Gloppen

Morten Askvik

SP

Ja

Hyllestad

Oddmund Klakegg

SP

Ja

Jølster

Petter Sortland

AP

Ja

Høyanger

 

Møre og Romsdal;

 

Jørgen Amdam

AP

Ja

Volda

Milly Bente Nørsett

AP

Ja

Tingvoll

Oddvar Myklebust

AP

Ja

Sandøy

Geir Inge Lien

SP

Ja

Vestnes

Knut Sjømæling

SP

Ja

Gjemnes

Jan Ove Tryggestad

SP

Ja

Stranda

Odd Jostein Drotninghaug

SP

Ja

Sykkylven

Arne Sandnes

SP

Ja

Norddal

Bernhard Riksfjord

AP

Ja

Aukra

Eva Hove

AP

Ja

Stordal

Ingrid Rangønes

AP

Ja

Averøy

Ingunn Oldervik Golmen

SP

Ja

Aure

Jim Arve Røssevoll

AP

Ja

Sula

Lilly Gunn Nyheim

AP

Ja

Surnadal

Odd Helge Gangstad

SP

Ja

Midsund

Ola Rognskog

SP

Ja

Halsa

Ola T. Heggem

SP

Ja

Rindal

Ståle Refstie

AP

Ja

Sunndal

Tove Henøen

Sp

Ja

Fræna

Vebjørn Krogsæter

SP

Ja

Haram

 

 

Sør Trøndelag:

 

Are Hilstad

AP

Ja

Meldal

Berit Flåmo

AP

Ja

Frøya

Gunnar Krogstad

AP

Ja

Melhus

Ogne Undertun

AP

Ja

Bjugn

Ola Øie

AP

Ja

Rennebu

Ole Laurits Haugen

AP

Ja

Hitra

Vibeke Stjern

AP

Ja

Åfjord

Hans Vintervold

AP

Ja

Røros

Ingrid Aune

AP

Ja

Malvik

John Einar Høvik

AP

Ja

Osen

Jon P. Husby

SP

Ja

Skaun

Kirsti Johanne Welander

AP

Ja

Oppdal

Odd Jarle Svanem

SP

Ja

Hemne

John Lernes

AP

Ja

Snillfjord

Oddbjørn Bang

SP

Ja

Orkdal

Ole Bjarne Østby

SP

Ja

Tydal

Ole Morten Balstad

AP

Ja

Selbu

Sivert Moen

SP

Ja

Midtre Gauldal

John Lernes

Ap

Ja

Snillfjord

 

 

 

Nord Trøndelag:

 

Bente Estil

AP

Ja

Lierne

Tone Våg

AP

Ja

Snåsa

Hege Nordheim Viken

SP

Ja

Høylandet

Kari Anita Furunes

SP

Ja

Meråker

Olav Jørgen Bjørkås

SP

Ja

Flatanger

Per Helge Johansen

SP

Ja

Leka

Amund Hellesø

AP

Ja

Vikna

Anders Lindstrøm

AP

Ja

Verran

Arnhild Holstad

AP

Ja

Namsos

Bjørn Iversen

AP

Ja

Verdal

Ida Stuberg

SP

Ja

Inderøy

Per Olav Tyldum

SP

Ja

Overhalla

Skjalg Åkerøy

AP

Ja

Grong

Trine Haug

SP

Ja

Frosta

Trygve Jonny Sandvik

SP

Ja

Fosnes

 

 

Nordland;

 

Arnt Frode Jensen

AP

Ja

Herøy

John-Erik Skjellnes Johansen

AP

Ja

Dønna

Karianne Bråthen

AP

Ja

Øksnes

Petter Jørgen Pedersen

AP

Ja

Gildeskål

Remi Solberg

AP

Ja

Vestvågøy

Tor Asgeir Johansen

AP

Ja

Tysfjord

Monika Sande

SP

Ja

Beiarn

Rune Berg

SP

Ja

Saltdal

André Møller

AP

Ja

Vega

Andrine Solli Oppegaard

AP

Ja

Sømna

Asle Schrøder

SP

Ja

Steigen

Atle Daniel Andersen

AP

Ja

Lødingen

Bjørn Ivar Lamo

AP

Ja

Grane

Britt Helstad

AP

Ja

Bindal

Carl Einar Isachsen jr

SP

Ja

Lurøy

Dagfinn Arntsen

KRF

Ja

Værøy

Harald Lie

SP

Ja

Hattfjelldal

Ida Marie Pinnerød

AP

Ja

Bodø

Jann-Arne Løvdahl

AP

Ja

Vefsn

Jørn Stene

Lokal liste

Ja

Fauske

Kari Anne Bøkestad Anderssen

Sp

Ja

Vevelstad

Lillian Rasmussen

Lokal liste

Ja

Moskenes

Per Kristian Arntzen

SP

Ja

Ballangen

Per Pedersen

KRF

Ja

Træna

Sigurd Stormo

AP

Ja

Meløy

Lars Kristian Hansen Evjenth

Ap

Ja

Sørfold

Rune Edvardsen

Ap

Ja

Narvik

Siv Dagny Aasvik

AP

Ja

Hadsel

Tor-Arne Andreassen

AP

Ja

Røst

Tove Mette Bjørkmo

AP

Ja

Sortland

Hanne Davidsen

Ap

Ja

Nesna

Hans Fredrik Sørdal

Ap

Ja

Flakstad

Ivan Haugland

Ap

Ja

Leirfjord

Lars Kristian Hansen Evjenth

Ap

Ja

Sørfold

 

 

Troms:

 

Fred Ove Flakstad

AP

Ja

Torsken

Helene Berg Nilsen

AP

Ja

Skånland

Bernhardt Halvorsen

SP

Ja

Lavangen

Svein O. Leiros

SP

Ja

Kåfjord

Toralf Heimdal

SP

Ja

Bardu

Dan-Håvard Johnsen

Lokal liste

Ja

Lyngen

Gunda Johansen

AP

Ja

Balsfjord

Jan-Eirik Nordahl

AP

Ja

Sørreisa

Marit Alvig Espenes

AP

Ja

Dyrøy

Mona Pedersen

Lokal liste

Ja

Karlsøy

Nils Ole Foshaug

AP

Ja

Målselv

Roar Åge Jakobsen

Lokal liste

Ja

Berg

Sigrun Wiggen Prestbakmo

SP

Ja

Salangen

Eva Ottesen

AP

Ja

Gratangen

Torbjørn Larsen

AP

Ja

Kvæfjord

Øyvind Evanger

AP

Ja

Nordreisa

 

 

Finnmark:

 

Johan Vasara

AP

Ja

Kautokeino

Kristina Hansen

AP

Ja

Nordkapp

Stine Akselsen

AP

Ja

Lebesby

Svein Atle Somby

AP

Ja

Karasjok

Terje Wikstrøm

AP

Ja

Kvalsund

Alf E. Jakobsen

AP

Ja

Hammerfest

Frank Martin Ingilæ

AP

Ja

Tana

Geir Knutsen

AP

Ja

Båtsfjord

Gudleif Kristiansen

SP

Ja

Måsøy

Aina Borch

AP

Ja

Porsanger

Knut Inge Store

AP

Ja

Nesseby

Rolf Laupstad

AP

Ja

Berlevåg

Rune Rafaelsen

AP

Ja

Sør Varanger

 

 

 

 

 

 

 

 

Vedlegg