Aktiver Javascript i din nettleser for en bedre opplevelse på regjeringen.no

Christian August Selmer

Tidligere roller:

Statsminister

Statssekretariatet - Christian Selmers ministerium

11.10.1880–11.03.1884

Etter at ansvaret som Norges statsminister i juli 1873 ble overført fra Stockholm til et nytt statsministerembete i Kristiania (Oslo), hadde statsministerembetet i Stockholm fram til det ble opphevet i juni 1905, rang etter statsministerembetet i Kristiania. Hovedregelen var nå at Norges statsminister var sjef for et departement og utøvet rollen som regjeringssjef fra dette departementet. Ordningen tok først slutt i oktober 1939, da statsminister Johan Nygaardsvold ble fritatt fra å være sjef for Arbeidsdepartementet. Fra da ble statsministerens sekretariat omtalt som Statsministerens kontor.

Konstituert statsminister

Statssekretariatet - Frederik Stangs ministerium

04.10.1880–11.10.1880

Etter at ansvaret som som Norges statsminister i juli 1873 ble overført fra Stockholm til et nytt statsministerembete i Kristiania (Oslo), hadde statsministerembetet i Stockholm fram til det ble opphevet i juni 1905, rang etter statsministerembetet i Kristiania. Hovedregelen var nå at Norges statsminister var sjef for et departement og utøvet rollen som regjeringssjef fra dette departementet. Ordningen tok først slutt i oktober 1939, da statsminister Johan Nygaardsvold ble fritatt fra å være sjef for Arbeidsdepartementet. Fra da ble statsministerens sekretariat omtalt som Statsministerens kontor.

Statsråd uten portefølje

15.09.1880–04.10.1880

Armeminister

Armedepartementet (av 1846) - Frederik Stangs ministerium

13.10.1879–15.09.1880

Revisjonsminister og konstituert armeminister

Armedepartementet (av 1846) - Frederik Stangs ministerium

15.09.1879–13.10.1879

Revisjonsminister

Revisjonsdepartementet - Frederik Stangs ministerium

15.08.1879–13.10.1879

Indreminister og konstituert revisjonsminister

Revisjonsdepartementet - Frederik Stangs ministerium

15.06.1879–15.08.1879

Indreminister

Indredepartementet - Frederik Stangs ministerium

15.08.1878–15.08.1879

Justisminister

Justis- og politidepartementet - Frederik Stangs ministerium

15.08.1877–15.08.1878

Statsråd i Stockholm

Statsrådsavdelingen i Stockholm - Frederik Stangs ministerium

15.08.1876–15.08.1877

Indreminister

Indredepartementet - Frederik Stangs ministerium

21.07.1875–15.08.1876

Statsråd i interimsregjeringen juli 1875

Statsrådsavdelingen i Stockholm - Frederik Stangs ministerium

06.07.1875–21.07.1875

Statsråd i interimsregjeringen juli 1875

Statsrådsavdelingen i Stockholm - Interimsregjeringen i Stockholm juli 1875

06.07.1875–21.07.1875

Statsråd i interimsregjeringen mai-juni 1875

Statsrådsavdelingen i Stockholm - Frederik Stangs ministerium

26.05.1875–05.06.1875

Statsråd i interimsregjeringen mai-juni 1875

Statsrådsavdelingen i Stockholm - Interimsregjeringen i Stockholm mai-juni 1875

26.05.1875–05.06.1875

Armeminister

Armedepartementet (av 1846) - Frederik Stangs ministerium

29.07.1874–21.07.1875

Til toppen