Aktiver Javascript i din nettleser for en bedre opplevelse på regjeringen.no

George Francis Hagerup

Tidligere roller:

Statsminister og justisminister (H)

Justis- og politidepartementet - Francis Hagerups andre regjering

22.10.1903–11.03.1905

Etter at ansvaret som Norges statsminister i juli 1873 ble overført fra Stockholm til et nytt statsministerembete i Kristiania (Oslo), hadde statsministerembetet i Stockholm fram til det ble opphevet i juni 1905, rang etter statsministerembetet i Kristiania. Hovedregelen var nå at Norges statsminister var sjef for et departement og utøvet rollen som regjeringssjef fra dette departementet. Ordningen tok først slutt i oktober 1939, da statsminister Johan Nygaardsvold ble fritatt fra å være sjef for Arbeidsdepartementet. Fra da ble statsministerens sekretariat omtalt som Statsministerens kontor.

Statsminister og revisjonsminister (H)

Revisjonsdepartementet - Francis Hagerups første regjering

15.08.1897–17.02.1898

Etter at ansvaret som Norges statsminister i juli 1873 ble overført fra Stockholm til et nytt statsministerembete i Kristiania (Oslo), hadde statsministerembetet i Stockholm fram til det ble opphevet i juni 1905, rang etter statsministerembetet i Kristiania. Hovedregelen var nå at Norges statsminister var sjef for et departement og utøvet rollen som regjeringssjef fra dette departementet. Ordningen tok først slutt i oktober 1939, da statsminister Johan Nygaardsvold ble fritatt fra å være sjef for Arbeidsdepartementet. Fra da ble statsministerens sekretariat omtalt som Statsministerens kontor.

Statsminister - også justisminister til 15.08.1897 (H)

Justis- og politidepartementet - Francis Hagerups første regjering

14.10.1895–15.08.1897

Etter at ansvaret som Norges statsminister i juli 1873 ble overført fra Stockholm til et nytt statsministerembete i Kristiania (Oslo), hadde statsministerembetet i Stockholm fram til det ble opphevet i juni 1905, rang etter statsministerembetet i Kristiania. Hovedregelen var nå at Norges statsminister var sjef for et departement og utøvet rollen som regjeringssjef fra dette departementet. Ordningen tok først slutt i oktober 1939, da statsminister Johan Nygaardsvold ble fritatt fra å være sjef for Arbeidsdepartementet. Fra da ble statsministerens sekretariat omtalt som Statsministerens kontor.

Finansminister (H)

Finans- og tolldepartementet - Emil Stangs andre regjering

09.08.1895–14.10.1895

Statsråd i Stockholm (H)

Statsrådsavdelingen i Stockholm - Emil Stangs andre regjering

15.07.1894–09.08.1895

Justisminister (H)

Justis- og politidepartementet - Emil Stangs andre regjering

02.05.1893–15.07.1894

Til toppen