Aktiver Javascript i din nettleser for en bedre opplevelse på regjeringen.no

Johan Sverdrup

Tidligere roller:

Statsminister og forsvarsminister (V)

Forsvarsdepartementet - Johan Sverdrups regjering

01.09.1885–13.07.1889

Embetet som Norges statsminister var plassert ved den norske statsrådsavdelingen i Stockholm fra desember 1814 til ansvaret i juli 1873 ble overført til et nytt statsministerembete i Kristiania (Oslo). Hovedregelen fra da var at Norges statsminister var sjef for et departement og utøvet rollen som regjeringssjef fra dette departementet. Fra juli 1873 til unionsoppløsningen i juni 1905 hadde statsministerembetet i Stockholm rang etter statsministerembetet i Kristiania.

Statsminister - også revisjonsminister til 16.07.1884, også marine- og postminister til 01.05.1885, også marineminister 01.05.1885-01.09.1885, også armeminister 01.05.1885-01.09.1885 (V)

Marine- og postdepartementet - Johan Sverdrups regjering

26.06.1884–13.07.1889

Embetet som Norges statsminister var plassert ved den norske statsrådsavdelingen i Stockholm fra desember 1814 til ansvaret i juli 1873 ble overført til et nytt statsministerembete i Kristiania. Fra da og fram til unionsoppløsningen i juni 1905 hadde statsministerembetet i Stockholm rang etter statsministerembetet i Kristiania.

Til toppen