Aktiver Javascript i din nettleser for en bedre opplevelse på regjeringen.no

Sigurd Ibsen

Tidligere roller:

Statsminister i Stockholm (V)

Statsrådsavdelingen i Stockholm - Francis Hagerups andre regjering

22.10.1903–11.03.1905

Etter at ansvaret som Norges statsminister i juli 1873 ble overført fra Stockholm til et nytt statsministerembete i Kristiania (Oslo), hadde statsministerembetet i Stockholm fram til det ble opphevet i juni 1905, rang etter statsministerembetet i Kristiania. Hovedregelen var nå at Norges statsminister var sjef for et departement og utøvet rollen som regjeringssjef fra dette departementet. Ordningen tok først slutt i oktober 1939, da statsminister Johan Nygaardsvold ble fritatt fra å være sjef for Arbeidsdepartementet. Fra da ble statsministerens sekretariat omtalt som Statsministerens kontor.

Statsråd i Stockholm (V)

Statsrådsavdelingen i Stockholm - Otto Blehrs første regjering

21.04.1902–22.10.1903

Til toppen