Kunnskapsdepartementet

Statssekretærer 1947-

Den politiske stillingen som statssekretær i departementene vokste fram fra 1947. Statssekretærene og de politiske rådgiverne er statsministerens og statsrådenes politiske medarbeidere. Statssekretærene utnevnes av Kongen i statsråd, mens de politiske rådgiverne ansettes av Statsministerens kontor.

Kirke- og undervisningsdepartementet/Utdannings- og
forskningsdepartementet/ Kirke-, utdannings- og forskningsdepartementet/ Utdannings- og forskningsdepartementet/
Kunnskapdsdepartementet 

 

11. juli 1947 -

Kirke- og undervisningsdepartementet ( - 31. desember 1989)
1947-1951: Helge Sivertsen
1951-1955: Helge Sivertsen
1955-1956: Helge Sivertsen
1960-1963: Enevald Skadsem
1963          : Magne Lerheim
1963-1965: Enevald Skadsem
1965          : Tønnes Andenæs
1965-1969: Henrik Bargem
1969-1971: Arnfinn Sørensen
1971-1972: Hans Chr. Østvold
1972-1973: Gunnar Johan Stålsett
1973-1976: Ingrid Eide
1973-1975: Bodil Skjånes Dugstad
1975-1976: Lars Uno Thulin
1976-1978: Kari Gjesteby
1976-1979: Halvdan Skard
1978-1979: Rolf Lasse Lund
1979-1981: Halvdan Skard
1979-1981: Grete Knudsen
1981          : Halvdan Skard
1981          : Grete Knudsen
1981-1983: Olav Svartdal
1981          : Jan S. Levy (kultur- og vitenskapssaker)
1983-1985: Anne-Olaug Ingeborgrud
1985-1986: Arne Mikael Landro
1986-1987: Harald Bekken
1987-1989: Johan Solheim
1989-         : Gunvor Heiene

Utdannings- og forskningsdepartementet
(1. januar 1990 - 31. desember 1990)
         -1990: Gunvor Heiene

Kirke-, utdannings- og forskningsdepartementet
(1. januar 1991 - 31. desember 2001)
1991-1995: Randi Øverland
1994-1995: Kari Paulsrud
1995-1996: Astrid Søgnen
1996          : Magnus Midtbø
1996-1997: Magnus Midtbø
1997          : Per Wøien
1997-2000: Svein Helgesen
1997-2000: Marit Elisebet Totland
2000-2001: Berith Bergersen
2000-2001: Randi Øverland
2001          : Nina Tangnæs Grønvold
2001-         : Bjørn Haugstad 
2001-         : Helge Ole Bergesen
2001          : Berit Øksnes Gjerløw (kirkesaker) 

Utdannings- og forskningsdepartementet
(1. januar 2002 - 31. desember 2005)
         -2005: Bjørn Haugstad
         -2005: Helge Ole Bergesen
2005-         : Åge Ronald Rosnes
2005-         : Lisbeth Rugtvedt

Kunnskapsdepartementet (1. januar 2006 - )
         -2006: Åge Ronald Rosnes 
         -2007: Lisbeth Rugtvedt
2006-2007: Per Botolf Maurseth
2007-2009: Lisbeth Rugtvedt
2007-2009: Jens Revold (forsknings- og høyere utdanningssaker)
2009          : Åsa Elvik (forsknings- og høyere utdanningssaker)
2009-2011: Lisbeth Rugtvedt
2009-2012: Roger Sandum
2009-2012: Kyrre Lekve (forsknings- og høyere utdanningssaker) 
2011-2012: Elisabet Dahle
2012           : Roger Sandum
2012-2013: Elisabet Dahle
2012           : Kyrre Lekve
2012-2013: Ragnhild Setsaas
2013-         : Bjørn Haugstad
2013-2016: Birgitte Jordahl
2016-         : Magnus Thue