Ny mat - korrigering av fransk språkversjon av unionslisten over ny mat
Kommisjonens gjennomføringsforordning (EU) 2024/2196 av 4. september 2024 om korrigering av en feil i den franske språkversjonen av forordning (EU) 2017/2470 om unionslisten over ny mat i henhold til europaparlaments- og rådsforordning (EU) 2015/2283
Commission Implementing Regulation (EU) 2024/2196 of 4 September 2024 correcting the French language version of Implementing Regulation (EU) 2017/2470 establishing the Union list of novel foods in accordance with Regulation (EU) 2015/2283 of the European Parliament and of the Council on novel foods
EØS-notat | 02.06.2025 | EØS-notatbasen
Sakstrinn
- Faktanotat
- Foreløpig posisjonsnotat
- Posisjonsnotat
- Gjennomføringsnotat
Opprettet 23.09.2024
Spesialutvalg: Matområdet
Dato sist behandlet i spesialutvalg:
Hovedansvarlig(e) departement(er): Helse- og omsorgsdepartementet
Vedlegg/protokoll i EØS-avtalen: Vedlegg II. Tekniske forskrifter, standarder, prøving og sertifisering
Kapittel i EØS-avtalen: XII. Næringsmidler
Status
Rettsakten er innlemmet i EØS-avtalen.
Sammendrag av innhold
Forordningen korrigerer en feil i den franske språkversjonen av oppføringen «delvis avfettet chiafrøpulver (Salvia hispanica)» i unionslistens tabell 2 i forordning (EU) 2017/2470. Feilen gjelder konsentrasjonen til noen av kontaminantene i spesifikasjonen. Feilene ble introdusert ved forordning (EU) 2023/2214, og rettes opp ved denne forordningen. Andre språkversjoner er ikke påvirket.
Merknader
Rettslige konsekvenser
Forordning (EU) 2015/2283 er gjennomført i norsk rett i § 1 i forskrift 25. juli 2017 nr. 1215 om ny mat.
Underkomiteene I-IV i EFTA/EØS har bestemt at alle rettsakter som korrigerer ulike språkversjoner av rettsaker som tidligere er tatt inn i EØS-avtaleverket, skal anses som EØS-relevante, og dermed også tas inn i EØS-avtaleverket.
EFTAs overvåkingsorgan (ESA) har imidlertid opplyst at de ikke forventer at slike rettsakter gjennomfører i nasjonal rett i EØS-/EFTA-statene og at det derfor heller ikke er nødvendig med utfylling og innsending av såkalte "Form 1", forutsatt at disse retsaktene ikke påvirker innholdet i det aktuelle regelverket.
Det er derfor ikke nødvendig å gjennomføre denne forordningen i norsk rett, selv om den tas inn i EØS-avtaleverket.
Økonomiske og administrative konsekvenser
Rettsakten forventes ikke å få vesentlige økonomiske eller administrative konsekvenser for Mattilsynet, næringen eller forbrukere
Sakkyndige instansers merknader
Rettsakten har vært vurdert av Mattilsynet og ansvarlig(e) departement(er). Siden rettsakten følger EFTAs hurtigprosedyre har den ikke vært behandlet i Spesialutvalget for matområdet. Rettsakten vurderes som EØS-relevant og akseptabel.
Vurdering
Mattilsynet anser rettsakten som EØS-relevant og akseptabelt
Andre opplysninger
Nøkkelinformasjon
Institusjon: | Kommisjonen |
Type rettsakt: | Forordning |
KOM-nr.: | |
Rettsaktnr.: | 2024/2196 |
Basis rettsaktnr.: | 2015/2283 |
Celexnr.: | 32024R2196 |
EFTA-prosessen
Dato mottatt standardskjema: | 06.09.2024 |
Frist returnering standardskjema: | 18.10.2024 |
Dato returnert standardskjema: | |
Dato innlemmet i EØS-avtalen: | 14.03.2025 |
Nummer for EØS-komitebeslutning: | 53/2025 |
Tekniske tilpasningstekster: | Nei |
Materielle tilpasningstekster: | Nei |
Art. 103-forbehold: | Nei |
Norsk regelverk
Endring av norsk regelverk: | Ja |
Høringsstart: | |
Høringsfrist: | |
Frist for gjennomføring: | |
Dato for faktisk gjennomføring: | |
Dato varsling til ESA om gjennomføring: |