Avtale om vareflyt fra UK til Nord-Irland - tillegg til listen over godkjente produkter fra resten av verden - 2025/513

Kommisjonens gjennomføringsforordning (EU) 2025/513 av 20. mars 2025 om endring av vedlegget til gjennomføringsforordning (EU) 2023/2059 med hensyn til inkludering av visse varer av animalsk opprinnelse i listen over varer fra resten av verden

Commission Implementing Regulation (EU) 2025/513 of 20 March 2025 amending the Annex to Implementing Regulation (EU) 2023/2059 as regards the inclusion of certain goods of animal origin in the list of rest-of-the-world commodities

Sakstrinn

  1. Faktanotat
  2. Foreløpig posisjonsnotat
  3. Posisjonsnotat
  4. Gjennomføringsnotat

Opprettet 10.04.2025

Spesialutvalg: Matområdet

Dato sist behandlet i spesialutvalg: 23.06.2025

Hovedansvarlig(e) departement(er): Helse- og omsorgsdepartementet / Landbruks- og matdepartementet / Nærings- og fiskeridepartementet

Vedlegg/protokoll i EØS-avtalen: Vedlegg I. Veterinære og plantesanitære forhold

Kapittel i EØS-avtalen: I. Veterinære forhold

Status

Rettsakten er vedtatt av EU-Kommisjonen 20. mars 2025, og kunngjort i EUR-Lex 21. mars 2025. Rettsakten trådte i kraft i EU 3. desember 2024.

Rettsakten er under vurdering i EØS-/EFTA-statene.

Sammendrag av innhold

Grunnrettsakten, forordning (EU) 2023/1231, gjør tilpasninger til avtalen mellom EU og UK i forbindelse med status for Nord-Irland etter at Brexit ble gjennomført, og skal gjøre handelen med varer ment for detaljhandelen fra UK til Nord-Irland enklere.

Denne rettsakten utvider listen over hvilke produkter til salg i detaljhandelen som kommer fra utenfor EØS-området som kan tas inn til Nord-Irland fra UK, som er gitt i forordning (EU) 2023/2059. Dette kan gjøres ettersom det er bekreftet at disse varene er i samsvar med EU-reglene for produktene, da UK har bekreftet at de har samme hygienenivå som EU for disse produktene.

Denne endringen legger til fjørfekjøtt fra Kina og Thailand over produkter som er det er tillatt å ta inn fra UK til Nord-Irland etter reglene gitt i forordning (EU) 2023/1231. Dette er en endring av listen som er gitt i forordning (EU) 2023/2059.

Merknader
Rettslige konsekvenser

Rettsakten vurderes som ikke EØS-relevant og krever ikke gjennomføring i norsk rett.

Økonomiske og administrative konsekvenser

Ikke relevant.

Sakkyndige instansers merknader

Rettsakten er vurdert av Spesialutvalget for matområdet der berørte departementer og Mattilsynet er representert. Spesialutvalget fant rettsakten EØS-relevant og akseptabel. 

Vurdering

Denne rettsakten legger til fjørfekjøtt fra Kina og Thailand til listen i forordning (EU) 2023/2059. Denne listen stiller opp en oversikt over produkter fra resten av verden (stater utenfor EØS) som det er tillatt til å ta inn til Nord-Irland fra UK. Listen med produkter er utarbeidet med grunnlag i de produktene som EU og UK har likeverdige regler på, og som ikke vil utgjøre noen risiko ved innførsel.

Rettsakten berører samhandlingen mellom UK og Nord-Irland og innebærer ingen forpliktelse for EU/EØS-medlemmer. 

Mattilsynet vurderer at rettsakten ikke er EØS-relevant eller akseptabel

Andre opplysninger

Nøkkelinformasjon

Institusjon: Kommisjonen
Type rettsakt: Forordning
KOM-nr.:
Rettsaktnr.: 2025/513
Basis rettsaktnr.: 2023/2059
Celexnr.: 32025R0513

EFTA-prosessen

Dato mottatt standardskjema: 18.03.2025
Frist returnering standardskjema: 11.07.2025
Dato returnert standardskjema: 25.06.2025
EØS-relevant: Nei
Akseptabelt: Nei
Tekniske tilpasningstekster: Nei
Materielle tilpasningstekster: Nei
Art. 103-forbehold: Nei

Norsk regelverk

Endring av norsk regelverk: Nei
Høringsstart:
Høringsfrist:
Frist for gjennomføring:

Lenker