Biocid - Uenighet mht. produktet Speed Easy Clean
Kommisjonens gjennomføringsbeslutning (EU) 2025/2280 av 13. november 2025 om de uløste innvendingene med hensyn til vilkårene for godkjenning av biocidproduktet Speed Easy Clean i samsvar med europaparlaments- og rådsforordning (EU) nr. 528/2012
Commission Implementing Decision (EU) 2025/2280 of 13 November 2025 on the unresolved objections regarding the conditions for granting an authorisation for the biocidal product Speed Easy Clean in accordance with Regulation (EU) No 528/2012 of the European Parliament and of the Council
EØS-notat | 02.12.2025 | EØS-notatbasen
Sakstrinn
- Faktanotat
- Foreløpig posisjonsnotat
- Posisjonsnotat
- Gjennomføringsnotat
Opprettet 13.11.2025
Spesialutvalg: Handelsforenklinger / Kjemikalier
Dato sist behandlet i spesialutvalg:
Hovedansvarlig(e) departement(er): Klima- og miljødepartementet
Vedlegg/protokoll i EØS-avtalen: Vedlegg II. Tekniske forskrifter, standarder, prøving og sertifisering
Kapittel i EØS-avtalen: XV. Farlige stoffer
Status
Rettsakten ble vedtatt 13. november 2025 og ble publisert i Official Journal 17. november 2025.
Sammendrag av innhold
Beslutning (EU) 2025/2280 om uløste innvendinger med hensyn til vilkårene for godkjenning av biocidproduktet Speed Easy Clean. Frankrike har som ansvarlig myndighet vurdert et biocidprodukt med det biocidaktive stoffet nonansyre brukt i produkttype 2 (desinfeksjonsmidler og algemidler som ikke er ment for bruk direkte på mennesker eller dyr).
Et medlemsland var uenig med rapportørlandet og mente at produktet ikke oppfyller vilkåret i artikkel 19(1)(d) i forordning (EU) nr. 528/2012. Landene ble ikke enige i koordineringsgruppen, og saken ble avgjort i stående komite for biocidprodukter basert på anbefaling fra biocidproduktkomiteen. Etter avstemming i stående komite er det konkludert at produktet ikke oppfyller vilkåret i artikkel 19(1)(d) i nevnte forordning.
Merknader
Rettslige konsekvenser
Biocidforordningen (EU) nr. 528/2012 ble innlemmet i EØS-avtalen 13. desember 2013. Biocidforordningen er gjennomført i norsk rett ved forskrift av 18. april 2017 nr. 480 om biocider (biocidforskriften). Gjennomføring av nye rettsakter skjer ved endringer i denne forskriften.
Økonomiske og administrative konsekvenser
Gjennomføring av rettsakten anses ikke å ha økonomiske og/eller administrative konsekvenser ut over å foreta tilsvarende endring i biocidforskriften.
Sakkyndige instansers merknader
Rettsakten omfattes av hurtigprosedyren og er derfor ikke behandlet i spesialutvalg. Høringsdokumenter om kommende/nye endringer i biocidregelverket legges ut på hjemmesiden til Miljødirektoratet. Norge ved Miljødirektoratet deltar aktivt i arbeidet med utvikling og oppfølging av biocidregelverket, blant annet ved deltakelse på "Competent Authority" møter og "Standing Committee on Biocidal Products". Videre bidrar Norge med faglige innspill og som ansvarlig for vurdering av stoffer. Myndighetene er i kontakt med berørte parter, herunder aktuell norsk industri.
Vurdering
Rettsakten vurderes å være EØS-relevant og akseptabel.
Andre opplysninger
Nøkkelinformasjon
| Institusjon: | Kommisjonen |
| Type rettsakt: | Vedtak/beslutning |
| KOM-nr.: | |
| Rettsaktnr.: | 2025/2280 |
| Basis rettsaktnr.: | 528/2012 |
| Celexnr.: | 32025D2280 |
EFTA-prosessen
| Dato mottatt standardskjema: | 28.11.2025 |
| Frist returnering standardskjema: | 22.12.2025 |
| Dato returnert standardskjema: | |
| EØS-relevant: | Ja |
| Akseptabelt: | Ja |
| Tekniske tilpasningstekster: | Nei |
| Materielle tilpasningstekster: | Nei |
| Art. 103-forbehold: | Nei |
Norsk regelverk
| Endring av norsk regelverk: | Ja |
| Høringsstart: | |
| Høringsfrist: | |
| Frist for gjennomføring: |