Kultur- ja dásseárvoministtar Abid Q. Raja (Gurutbellodat)

Čujuhus: Grubbegata 1, 0030 Oslo
E-poasta: [email protected]
Telefovdna: 22 24 90 90

Riegádan: 1975
Doaibmagođii: 24.01.2020

Kultur- ja dásseárvoministaris lea ovddasvástádus kulturpolitihkas, dásseárvo- ja vealahanpolitihkas, mediapolitihkas, valáštallanpolitihkas, ruhtaspeallo- ja lotteriijaáššiin, ja oktiiheiveha stáhtalaš politihka eaktodáhtolaš suorggi ektui.

Kaleanddar

Eai leat boahttevaš dáhpáhusat jur dál.

Geahča olles kaleandara

Ođđaseamos sártnit ja sáhkavuorut

Vástádusat Stuoradiggái

Abid Q. Raja nammaduvvui kultur- ja dásseárvoministtarin ođđajagimánu 24.b.2020:s.

Riegádan skábmamánu 5.b. 1975 Oslos.
Spiikkárfabrihkkabargi Abdul Qayyum Raja (1937-) ja dálueamida Akhtar Nasim (1949-) bárdni

Stuoradiggeáigodagat

Akershusa áirras nr 9, 2017-2021, G.
Akershusa áirras nr 10, 2013-2017, G.
Akershusa sadjásašáirras nr 1, 2009-2013, G.

Miellahttuvuohta presideantagottis

2017-2021
Viđat sadjásašpresideanta, Stuoradiggi, 07.10.2017 - 30.09.2020

Miellahttuvuohta stuoradiggelávdegottiin

2017-2021
Miellahttu, Válgalávdegoddi, 13.02.2018 - 30.09.2021
Miellahttu, Ruhtadanlávdegoddi, 30.01.2018 - 30.09.2021
Miellahttu, Olgoriika- ja suodjaluslávdegoddi, 12.10.2017 - 30.09.2021
Miellahttu, Viiddiduvvon olgoriika- ja suodjaluslávdegoddi, 12.10.2017 - 30.09.2021
Sadjásašlahttu, Válgalávdegoddi, 07.10.2017 - 13.02.2018

2013-2017
Nubbi nubbijođiheaddji, Fievrredan- ja johtolatlávdegoddi , 22.10.2013 - 30.09.2017
Miellahttu, Dárkkistan- ja vuođđudanlávdegoddi, 17.10.2013 - 30.09.2017
Miellahttu, Fievrredan- ja johtolatlávdegoddi, 17.10.2013 - 22.10.2013

Miellahttuvuohta sáttagottiin

2017-2021
Miellahttu, Stuoradikki sáttagoddi Eurohpá sihkarvuođa ja ovttasbarggu organisašuvnna (OSSE) parlamentáralaš čoahkkimii, 13.02.2018 - 30.09.2021
Sadjásašlahttu, Stuoradikki sáttagoddi konferánsii gozihit EO olgoriikka-, sihkarvuođa- ja suodjaluspolitihka , 24.10.2017 - 30.09.2021
Miellahttu, Stuoradikki sáttagoddi Eurohpá-parlameantta oktavuođas, 12.10.2017 - 30.09.2021 

Miellahttuvuohta joavkostivrrain

2017-2021
Joavkostivrra nubbijođiheaddji, Gurut 18.01.2018 - 30.09.2021

Oahppu

Master of Science, Psychology, University of Oxford 2003-2004
Cand.jur., Oslo Universitehta 1996-2001
Čiekŋudeapmi olmmošvuoigatvuođain, University of Southampton 2000
Cand.mag., mas gaskafága kriminologiijas, Oslo Universitehta 1999-2000

Bargoduogáš

Ambassádačálli, diplomáhtta, New Delhi ambassáda 2012-2013
Politiijaadvokáhtta, Politiija olgoriikaovttadat 2011-2012
Lávdegoddejođiheaddji, Olgoriikalávdegoddi 2008-2012
Advokáhtta, advokáhttafitnodat Hestens ja Dramer & co 2005-2008
Advokáhttafámohas, advokáhttafitnodat Almestad 2002-2005
Trainee, advokáhttafitnodagat Schjødt, Kvaale & co ja Wikborg Rein 2000-2002
Sadjásaš oahppobagadalli, juridihkalaš fakultehta, Oslo Universitehta 1999-2000
Oahppoteknihka oahpaheaddji, ovddasvástádus iežas oahppamii (AFEL) 1998-2001 

Medáljat ja bálkkašumit j.e.

Fritt Ords (Friddja sáni) bálkkašupmi 2010
Man of the year award, African society 2008 
Norsk Oxford-stipendium 2003 

Doaimmat

Almmolaš doaimmat 

Miellahttu Dásseárvo- ja vealahanlávdegottis, Oslo 2008-2012
Miellahttu Kriminalitehtaeastadeaddji ráđis, Oslo 2002-2007
Miellahttu Oktavuođalávdegottis gaskal sisafárrejeaddjeálbmoga ja eiseválddiid 1998-2002
Miellahttu Čielggadanjoavkkus ortnegii Guovddáš čearddalaš vealaheami vuostá 1997-1998   

Luohttámušdoaimmat bellodagas

1. sadjásaš Guovddášbellodaga Guovddášstivrras 2011-2013
Miellahttu Guovddášbellodaga riikastivrras 2009-2013
Akerhusa Guovddášbellodaga nubbijođiheaddji 2009-2011

Luohttámušdoaimmat organisašuvnnain

Miellahttu Eurohpá-lihkadusa stivrras 2009-2012
Miellahttu Advokáhttasearvvi ráŋggáštusláhkalávdegottis 2007-2008 
Ságadoalli World Islamic Mission 1999-2001 (Moské) 
Studeantaparlameantta miellahttu, Oslo Universitehta 1998-1999
Jođiheaddji Fáttarortnet, Oslo Universitehta 1998 
Nubbijođiheaddji Pakistánalaš studeantaservodat 1997-1999   

Eará hálddahuslaš luohttámušdoaimmat

Minotenk stivrajođiheaddji, unnitlohkopolitihkalaš jurddašeapmi 2009-2012
Non-executive director Oxford Council on Good Governance 2003-2008  

Girjjálašvuohta

Raja, Abid Q.: Dialog. Veahkaváldima, duolbmuma ja ekstremisma birra, Cappelen Damm Oslo 2010

Raja, Abid Q.: Talsmann, Aschehoug Oslo 2008

Magnussen, S., Melinder, A., Stridbeck, U. ja Raja, A.Q.: "Fáktorat mat váikkuhit oidnovihtana luohtehahttivuhtii: Maid duopmárat ja jurylahtut dihtet?”, Lov og Rett:s, Universitetsforlaget Oslo 2008

Magnussen, S., Melinder, A., Stridbeck, U. ja Raja, A.Q.: "Beliefs about factors affecting the Reliability of eyewitness testimony: A Comparison of judges, jurors and the general public", Law and Human Behaviour, American Psychological Association Washington 2008

Magnussen, S., Wise, R.A., Raja, A.Q., Safer, M.A., Pawlenko, N. & Stridbeck, U.: "What judges know about eyewitness testimony: A comparison of Norwegian and US judges",  Psychology, Crime and Law, Routledge London 2008

Bajás