Kulturministtar Linda Hofstad Helleland (OB)

Čujuhus: Grubbegata 1, 0030 Oslo
E-poasta: postmottak@kud.dep.no
Telefovdna: 22 24 90 90

Riegádan: 1977
Siviiladilli: Náitalan

Kulturministaris lea ovddasvástádus kulturpolitihkas, oskku- ja eallinoaidnoáššiin, mediapolitihkas, valáštallanpolitihkas, ruhtaspeallo- ja lotteriijaáššiin, ja oktiiheiveha stáhtalaš politihka eaktodáhtolaš suorggi ektui.

Ođđaseamos sártnit ja sáhkavuorut

Vástádusat Stuoradiggái

Riegádan 26.08.1977 Klæbu, Lulli-Trøndelágas
Helleland nammaduvvui kulturministtarin juovlamánu 16. beaivvi 2015. Son bođii dalle Stuoradikkis gos son lei Fievrridan- ja kommunikašuvdnalávdegotti jođiheaddji.

Stuoradiggeáigodagat

Várrelahttu nr 1 Lulli-Trøndelága ovddas, 2001 - 2005, OB.
Várrelahttu nr 1 Lulli-Trøndelága ovddas, 2005 - 2009, OB.
Áirras nr 4 Lulli-Trøndelága ovddas, 2009 - 2013, OB.
Áirras nr 2 Lulli-Trøndelága ovddas, 2013 - 2017, OB.

Várreovddasteamit

Čoahkkinasttii fásta áirrasin 19.10.2001-30.09.2005 Børge Brende ovddas.
Čoahkkinasttii fásta áirrasin 01.10.2005-17.10.2005 Børge Brende ovddas.

Miellahttuvuohta stuoradiggelávdegottiin

2001-2005

Miellahttu, Justiisalávdegottis, 22.10.2001 - 30.09.2005

2009-2013

Miellahttu, Bearaš- ja kulturlávdegoddi, 20.10.2009 - 30.09.2013
Várrelahttu, Válgalávdegoddi, 08.10.2009 - 30.09.2013

2013-2017

Jođiheaddji, Fievrridan- ja kommunikašuvdnalávdegoddi, 22.10.2013 - 30.09.2017
Miellahttu, Fievrridan- ja kommunikašuvdnalávdegoddi, 17.10.2013 - 22.10.2013
Várrelahttu, Válgalávdegoddi, 08.10.2013 - 30.09.2017

Miellahttuvuohta sáttagottiin

2009-2013

Sáttaolmmoš, ON generálačoahkkin, 2010 - 

2013-2017

Miellahttu, Stuoradikki sáttagoddi Nato parlamentáralaš Čoahkkimii, 12.11.2013 - 30.09.2017

Oahppu ja bargoduogáš

Oahppu

Klæbu mánáidskuvla 1984-1990
Klæbu nuoraidskuvla 1990-1993
Adolf Øien joatkkaskuvla 1993-1997
Walled Lake Central High School, USA 1994-1995
Mediadieđa ja stáhtadieđa/sosiologiija, NTNU 1998-2000
NKS/Høgskolen i Molde – Kurša riikkaidgaskasaš politihkas. 2005 (vuođđofágaoassi Stáhtadiehtagis.) 
Female Future, stivrakurša, NHO 2005
Jođiheapmi ja coaching, BI 2006-2007
Prošeaktajođiheapmi, BI 2006-2007
Retorihkka, kommunikašuvdna ja jođiheapmi, BI 2006-2007

Bargoduogáš

Organisašuvdnačálli Unge Høyres Landsforbund 2000-2001
Dikšoassisteanta Radiumhospitalet buohcciviesus 2001 (oasseáigi)
Diehtojuohkin- ja preassaráđđeaddi, Olgešbellodaga stuoradiggejoavku/Váldoorganisašuvdna 2007-2009

Doaimmat

Suohkanpolitihkalaš aktivitehta

Miellahttu Troandima gávpotstivrras 1999-2001

Almmolaš doaimmat

Várrelahttu Sisafárrejeddjiid ja eiseválddiid gaskasaš gulahallanlávdegottis 2006 rájes 

Luohttámušdoaimmat bellodagain

Ovdaolmmoš Lulli-Trøndelága Unge Høyre 1999-2000
Miellahttu Olgešbellodaga bargolávdegottis 2004 rájes
Nissonpolitihkalaš jođiheaddji Olgešbellodat 2004 rájes
Miellahttu Olgešbellodaga guovddášstivrras 2004 rájes
Jođiheaddji Lulli-Trøndelága Olgešbellodat 2008-2009

Eará hálddahuslaš doaimmat

Miellahttu Forstanderskapet for Klæbu Sparebank 2004-2007
Sør-Trøndelags Idrettskrets stivra 2015-2015.