Kulturministtar Trine Skei Grande (G)

Skei Grande

Čujuhus: Grubbegata 1, 0030 Oslo
E-poasta: postmottak@kud.dep.no
Telefovdna: 22 24 90 90

Riegádan: 1969

Kulturministaris lea ovddasvástádus kulturpolitihkas, oskku- ja eallinoaidnoáššiin, mediapolitihkas, valáštallanpolitihkas, ruhtaspeallo- ja lotteriijaáššiin, ja oktiiheiveha stáhtalaš politihka eaktodáhtolaš suorggi ektui.

Ođđaseamos sártnit ja sáhkavuorut

Vástádusat Stuoradiggái

Trine Skei Grande nammaduvvui kulturministtarin ođđajagemánu 17.b. 2018.

Riegádan golggotmánu 2.b. 1969 Overhallas, Trøndelágas. Huksenmeaštára Helge H.Grande (1925-2007) ja oahpaheaddji ja goarru Oddveig Skei (1936-) nieida.

Stuoradiggeáigodagat

Várreáirras nr 1, Oslo ovddas, 2001 - 2005, G.
Áirras nr 15, Oslo ovddas, 2005 - 2009, G.
Áirras nr 10, Oslo ovddas, 2009 - 2013, G.
Áirras nr 8, Oslo ovddas, 2013 - 2017, G.
Áirras nr 7, Oslo ovddas, 2017 - 2021, G.

Sadjásaš

Doaibman Odd Einar Dørum sadjásažžan áigodagas 19.10.2001-30.09.2005.

Miellahttuvuohta stuoradiggelávdegottiin

2001-2005

Miellahttu, Viiddiduvvon olgoriikalávdegoddi, 22.10.2001 - 30.09.2005
Miellahttu, Girko-, oahpahus- ja dutkanlávdegoddi, 22.10.2001 - 30.09.2005
Miellahttu, Válgalávdegoddi, 01.11.2001 - 30.09.2005
Miellahttu, Ráhkkanahtti fápmudanlávdegoddi, 16.06.2005 - 30.09.2005

2005-2009

Miellahttu, Fápmudanlávdegoddi, 01.10.2005 - 30.09.2009
Miellahttu, Válgalávdegoddi, 10.10.2005 - 30.09.2009
Miellahttu, Bearaš- ja kulturlávdegoddi, 19.10.2005 - 30.09.2009

2009-2013

Miellahttu, Viiddiduvvon olgoriika- ja suodjaluslávdegoddi, 20.10.2009 - 30.09.2013
Miellahttu, Dárkkistan- ja konstitušuvdnalávdegoddi, 20.10.2009 - 30.09.2013
Miellahttu, Válgalávdegoddi, 08.10.2009 - 30.09.2013
Miellahttu, Fápmudanlávdegoddi, 01.10.2009 - 30.09.2013
Miellahttu, Girku-, oahpahus- ja dutkanlávdegoddi, 20.10.2009 - 30.09.2013

2013-2017

Miellahttu, Viiddiduvvon olgoriika- ja suodjaluslávdegoddi, 17.10.2013 - 30.09.2017
Miellahttu, Olgoriika- ja suodjaluslávdegoddi, 17.10.2013 - 30.09.2017

2017-2021

Miellahttu, Viiddiduvvon olgoriika- ja suodjaluslávdegoddi, 12.10.2017 - 17.01.2018
Miellahttu, Válgalávdegoddi, 07.10.2017 - 17.01.2018
Miellahttu, Oahpahus- ja dutkanlávdegoddi, 12.10.2017 - 17.01.2018

Miellahttuvuohta erenoamáš lávdegottiin, siskkáldas stivrrain ja lávdegottiin jna.

2009-2013

Miellahttu, Erenoamáš lávdegoddi meannudit justiisaministara ja suodjalusministara čilgehusa suoidnemánu 22.beaivvi fallehemiid birra, mii ovddiduvvui Stuoradiggečoahkkimii skábmamánu 10.b.2011; áigodat 17.11.2011 – 08.03.2012

2013-2017

Miellahttu, Njuolggaduslávdegoddi, 16.06.2016 – 30.09.2017

Miellahttuvuohta sáttagottiin  

2001-2005

Sáttaolmmoš, ON váldočoahkkin, 01.10.2013 – 17.01.2018

2009-2013

Stuoradikki sáttagotti várrelahttu Eurohpá-parlameantta ovttasbarggus,

22.10.2009 - 30.09.2013

2013-2017

Miellahttu, Eurohpálávdegoddi, 17.10.2013 - 30.09.2017
Stuoradikki sáttagotti miellahttu Eurohpá-parlameantta ovttasbarggus, 12.11.2013 - 30.09.2017

2017-2021

Stuoradikki sáttagotti várrelahttu Davviriikalaš Ráđis, 17.10.2017 - 17.01.2018

Miellahttuvuohta joavkostivrrain

2001-2005

Joavkostivrra jođiheaddji, Gurutbellodat, 19.10.2001 - 30.09.2005

2005-2009

Joavkostivrra nubbijođiheaddji, Gurutbellodat, 19.10.2005 - 30.09.2009

2009-2013

Joavkostivrra jođiheaddji, Gurutbellodat 01.10.2009 - 30.09.2013

2013-2017

Joavkostivrra jođiheaddji, Gurutbellodat, 01.10.2013 - 30.09.2017

2017-2021

Joavkostivrra jođiheaddji, Gurutbellodat, 01.10.2017 - 17.01.2018.

Oahppu ja bargoduogáš

Oahppu

Namsos joatkkaskuvla, servodatfágalinjá, 1986-1988
Álgokursa gielladiehtagis, Troandin Universitehta 1988
Sosiálaekonomalaš vuođđofága, Troandin Universitehta 1989
Gaskafága stáhtadiehtagis, Oslo universitehta 1990-1991
Historjjá vuođđofága, Oslo universitehta 1991-1992

Bargoduogáš

Freelance journalista Namdal Arbeiderblad aviissas, 1984-1988
Oahpaheaddji, Hunn mánáidskuvla 1989 (2 mánu)
Válgagižžočálli Davvi-Trøndelága Gurutbellodagas 1989 (4 mánu)
Norgga Nuoraid Gurutbellodaga válgagižžočálli, 1990
Gurutbellodaga Váldoorganisašuvnna politihkalaš čálli, 1990 (2 mánu)
Adjunkta Levanger joatkkaskuvllas, 1992-1994
Sosiálafágaid logaldalli, Levanger Allaskuvllas, 1993
Norgga Studeanttaidlihttu diehtojuohkinčálli, 1994-1995
Norgga Gilinuoraidsearvvi váldočálli, 1995-1997
Norgga mánáid- ja nuoraidorganisašuvnnaid Riikaráđi váldočálli, 1997-1999

Medáljat ja bálkkašumit jna.

Norgga Gonagasa Ánsomedálja silbbas 1995 (go son lea áŋgirit ovddidan mánáid- ja nuoraiddoaimmaid)

Luohttámušdoaimmat

Gieldapolitihkalaš doaimmat

Overhalla gieldastivrra várrelahttu, 1987-1991
Oslo gávpotstivrra várrelahttu 1995-1997, miellahttu 1997-1999, 1999-2003

Fylkkapolitihkalaš doaimmat

Davvi-Trøndelága fylkkadiggeáirras,  1991-1993, 1994-1995
Davvi-Trøndelága fylkkalávdegoddeáirras, 1993-1994

Almmolaš luohttámušdoaimmat

Davvi-Trøndelága fylkkaskuvlastivrra miellahttu, 1991-1994
Ruhtadanlávdegotti várrelahttu, Oslo 1995-1997
Fylkkaeanadoallostivrra miellahttu, Oslo 1995-2001
Áicin ON váldočoahkkimis, New York 1996
Sisafárrejeddjiid ja norgga eiseválddiid gaskasaš gulahallanlávdegotti miellahttu,  1996-2002
Johtalus- ja biraslávdegotti miellahttu, Oslo 1997-1999
Davviriikalaš Nuoraidlávdegotti várrelahttu, 1997-1999
Dutkanprográmma “Valáštallan, servodat ja eaktodáhtolaš organiseren” prográmmastivrra miellahttu, 1998-2001
Váldečielggadusráđi miellahttu, 1998-2003
Kultur- ja oahpahuslávdegotti jođiheaddji, Oslo 1999-2000
Rihkolašvuođaeastadanráđi várrelahttu, 1999-2000
Oktasaš Borgárlaš Gávpotráđi Kultur- ja oahpahussuorggi gávpotráđđi, 2001-2002
Guovllukommišuvnna miellahttu, 2003-2005

Luohttámušdoaimmat bellodagain

Davvi-Trøndelága Nuoraid G jođiheaddji, 1987-1989
Davvi-Trøndelága G stivralahttu 1987-1990
Nuoraid Gurutbellodaga Guovddášstivrra miellahttu 1989-1991
Gurutbellodaga Guovddášstivrra miellahttu 1990-2000, 1. nubbijođiheaddji 2000-2010, jođiheaddji 2010 rájes
Nuoraid Gurutbellodaga riikkaidgaskasaš lávdegoddelahttu 1990-1992
Norgga Gurutnissonlávdegotti jođiheaddji, 1990-1992
Davviriikkaid Ráđi oasseváldi 1991-1994 (NLRU nuoraidsáttaolmmoš )
Davviriikkaid Liberála ja radikála nuoraidlihttu sadjásašpresideanta, 1991-1993
Nuoraid Gurutbellodaga válgagižžolávdegotti jođiheaddji, 1991
Gurutbellodaga riikastivralahttu 1994 rájes
Oslo G nubbijođiheaddji 1995-1996, jođiheaddji 1997-2000
Oslo Gurutbellodaga áirrasgotti sátnejođiheaddji, 1996-1997

Luohttámušdoaimmat organisašuvnnain

Iešguđetlágan skuvlapolitihkalaš doaimmat 1984-1988
Miellahttu Overhalla Gielddalaš astoáiggeklubbas, 1984-1985
Davvi-Trøndelága 4H nubbijođiheaddji 1986-1989, jođiheaddji 1992-1994
Davvi-Trøndelága mánáid- ja nuoraidráđi stivralahttu 1987-1988
Norgga mánáid- ja nuoraidorganisašuvnnaid Riikaráđi Davviriikkaid/Eurohpálávdegotti miellahttu, 1990-1991
Norgga 4H stivralahttu 1994-1996
Miellahttu Ii fal EO Nissonjoavkkus 1994
Áicin Norgga Boanddaidsearvvi ja Eanadoalu Oktasaškantuvrra ovttastusgottis/jahkečoahkkimis 1995-1997
Norgga 4H nubbijođiheaddji 1996-1997
Norges Vel Organisašuvdnaovddidanlávdegotti lahttu 1998-1999
Norges Vel válgalávdegotti lahttu 2002 rájes
Løvebakken mållag stivralahttu 2009 rájes

Eará hálddahuslaš luohttámušdoaimmat

Atlantis nuoraidlonohallanstivrra miellahttu 1997-1999
Oslo Konserthus AS stivrajođiheaddji 2008-2010
Oslo Kino AS stivrajođiheaddji 2008-2010