Nicolai Krog

First Minister 1836 - 1855

Acting Councillor of State 23 August 1821, Council of State Division in Stockholm. Appointed 15 June 1822, Chief of the Ministry of the Army. Member of the Council of State Division in Stockholm October 1825, Chief of the Ministry of the Army September 1826, Member of the Council of State Division in Stockholm December 1828, Chief of the Ministry of the Army and Chief of the Ministry of the Navy January 1830, Chief of the Ministry of the Army January 1831, also Chief of the Ministry of Auditing June 1831-January 1832, Member of the Council of State Division in Stockholm August 1832, Chief of the Ministry of the Army and Chief of the Ministry of the Navy July 1833, Chief of the Ministry of the Army September 1834, Member of the Council of State Division in Stockholm May 1835, Chief of the Ministry of the Army and Chief of the Ministry of the Navy May 1836.

Councillor of State 19 September-8 March 1844, Chief of the Ministry of the Army and Chief of the Ministry of the Navy. First Minister and Chief of the Ministry of the Army 17 December 1836, also Chief of the Ministry of Auditing May 1837, Chief of the Ministry of Auditing October 1837, Member of the Council of State Division in Stockholm May 1838, Chief of the Ministry of Auditing May 1839, Member of the Council of State Division in Stockholm September 1841, Chief of the Ministry of Auditing September 1842.

Councillor of State 8 March 1844-5 January 1855, First Minister and Chief of the Ministry of Auditing. Member of the Council of State Division in Stockholm September 1845, Chief of the Ministry of Auditing October 1846, Member of the Council of State Division in Stockholm November 1848, Chief of the Ministry of Auditing September 1849, Member of the Council of State Division in Stockholm September 1850, Chief of the Ministry of Auditing September 1851, leave of absence June 1852, Chief of the Ministry of Auditing July 1852, Member of the Interim Government in Stockholm 11 October 1852-12 April 1853, Chief of the Ministry of Auditing April 1853. Resigned 5 January 1855.

 

Born in Drangedal 6 June 1787, son of Rural Dean Andreas Christian von Krogh and Else Marie Poppe.
Married first time to Henriette Mathiesen (1792-1822).
Married second time to Elisabeth Marie Arbin (1783-1872).
Deceased in Christiania (Oslo) 15 October 1856. Buried at Christ kirkegård (Christ Cemetery) in Christiania.

Nicolai Johan Lohmann Krog was army officer and politician.

 

Nicolai Krog started his military education at the age of 13, as a cadet at the Norwegian Land Cadet Corps (Military Academy) in August 1801. Following basic officer’s training he served as second lieutenant at Akershus National Infantry Regiment 1805-1807. In the years 1807-1808 he worked at Iceland’s coastal surveying, before returning to his regiment as lieutenant. 1809-1810 he taught mathematics at the Land Cadet Corps before being a military court judge 1811-1814. Krogh was promoted captain and adjutant at the general staff in 1814, and major and adjutant to King Carl XIII of Sweden and Norway in 1815. In 1817 he was appointed lieutenant colonel and chief of the Norwegian Land Cadet Corps, from 1820 with the rank of colonel.

During the First Wedel Government (1814-1836) Krog in August 1821 became acting councillor of state and member of the Norwegian Council of State Division in Stockholm. He was appointed to the office in June 1822, as chief of the Ministry of the Army. Interrupted by regular service at the Council of State Division in Stockholm, he alternated as chief of the Ministries of the Army, the Navy and Auditing.

During the Second Wedel Government (1836-1844) Krog continued as councillor of state and chief of the Ministries of the Army and the Navy until mid-December 1836. He now succeeded Jonas Collett as the First Minister in Christiania. Apart from two periods at the Council of State Division in Stockholm, he combined the first minister role with being chief of the Ministries of the Army and of Auditing.

During the Løvenskiold/Vogt Government (1844-1856) Krog continued as the First Minister. Apart from four periods at the Council of State Division in Stockholm, he would now combine the task as first minister with that of chief of the Ministry of Auditing.

After tendering his resignation to the King Krog left his post in early January 1855, after more than 33 years of continuous service. No other Norwegian has had a continuous government service of the same length.

 

Sources:
Norsk Biografisk Leksikon
Norwegian Military Academy

Last updated: 01.06.2011