Ivar Lykke's Government

5 March 1926 - 28 Januar 1928

Conservative Party (C) and Liberal Left Party (LL)

 

                                                                      Number of government members:
                                                                      05.03.1926                            9 
                                                                      28.01.1928                            8

 

Prime Minister
Lykke, Ivar, merchant. Prime Minister and Minister of Foreign Affairs. (C)


Minister of Foreign Affairs
Lykke, Ivar, merchant. Prime Minister and Minister of Foreign Affairs. (C)


Councillors of State
Konow, Fredrik Ludvig, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Finance. (LL)

Wefring, Karl Wilhelm, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Defence. Resigned 26 July 1926. (LL)

Venger, Anders, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Labour. Resigned 26 July 1926. (C)

Christensen, Ingolf Elster, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Justice. Chief of the Ministry of Defence 26 July 1926. (C)

Magelssen, Wilhelm Christian, dean of cathedral. Councillor of State, Chief of the Ministry of Church and Education. Resigned 25 December 1927. (C)

Morell, Peter Andreas Amundsen, farmer. Councillor of State, Chief of the Ministry of Social Affairs. (C)

Bærøe, Ole Ludvig, headmaster. Councillor of State, Chief of the Ministry of Agriculture. Also Chief of the Ministry of Church and Education 25 December 1927. (C)

Robertson, Charles, merchant. Councillor of State, Chief of the Ministry of Trade. (C)

Øyen, Knud Iversen, county governor. Councillor of State 26 July 1926, Chief of the Ministry of Justice. (C)

Darre-Jenssen, Worm Hirsch, chief engineer. Councillor of State 26 July 1926, Chief of the Ministry of Labour. (C)


Change of ministers in Lykke's Government 1926-1928

Date Ministry Out of Ministry Into ministry
1926
26.07.1926 Defence Karl W. Wefring
- out of government
Ingolf E. Christensen
26.07.1926 Labour Anders Venger
- out of government
Worm Darre-Jenssen
- into government
26.07.1926 Justice Ingolf E. Christensen Knud I. Øyen
- into government
1927 Ministry Out of Ministry Into ministry
25.12.1927 Church and
Education
Wilhelm Chr. Magelssen
- out of government
Ole L. Bærøe
- acting


Secretary to the Council of State
Leganger, Nicolai Franciscus
, Secretary to the Council of State.


On 20 January 1928 Mr. Lykke's Government handed in its resignation. Permission to resign was granted on 27 January, effective from 28 January. On the same day Mr. Christopher Hornsrud's Government was appointed.

 

Last updated: 11.04.2011