Aktiver Javascript i din nettleser for en bedre opplevelse på regjeringen.no

Kirke- og undervisningsdepartementet (1819–1990)

1. januar 1819 fikk 1. Departement (kirke- og undervisningssaker) navnet endret til Kirke- og undervisningsdepartementet (Departementet for kirke- og undervisningsvesenet).

3. august 1885 ble tekniske skoler og den europeiske gradmåling overført fra Kirke- og undervisningsdepartementet til det nyopprettede Arbeidsdepartementet.

1. juli 1913 ble sedelighets- og avholdssaker overført fra Kirke- og undervisningsdepartementet til det nyopprettede Sosialdepartementet (av 1913).

1. oktober 1916 ble fattig- og omstreifervesenet overført fra Kirke- og undervisningsdepartementet til Sosialdepartementet (av 1916). 

I krigsårene 1940-1945 arbeidet departementene under Nygaardsvold-regjeringens lovlige ledelse i London, og under okkupasjonsmakten i Oslo. Kirke- og undervisningsdepartementet NS i Oslo ble ikke organisatorisk endret i krigsårene.

8. mai 1945 ble departementsstrukturen i Oslo tilbakeført til slik den var 9. april 1940.

14. oktober 1981 ble ansvaret for kultur- og vitenskapssakene lagt til en egen statsråd i departementet. 1. januar 1982 ble disse sakene overført til det nyopprettede Kultur- og vitenskapsdepartementet.

16. oktober 1989 ble ansvaret for kirkesaker i Kirke- og undervisningsdepartementet lagt til sjefen for Kultur- og vitenskapsdepartementet, mens ansvaret for vitenskapssaker i Kultur- og vitenskapsdepartementet ble lagt til sjefen for Kirke- og undervisningsdepartementet. 1. januar 1990 ble kirkesakene overført til Kultur- og vitenskapsdepartementet, som fikk navnet endret til Kirke- og kulturdepartementet. Samtidig ble vitenskapssakene overført til Kirke- og undervisningsdepartementet, som fikk navnet endret til Utdannings- og forskningsdepartementet (av 1990).

Regjeringspolitikere

Til toppen