Einar Gerhardsens andre regjering

5. november 1945–19. november 1951

Arbeiderpartiet (A)

Einar Gerhardsens andre regjering ble utnevnt av kong Haakon VII i statsråd 1. november 1945, med virkning fra 5. november 1945 kl. 12.00. Den overtok etter Einar Gerhardsens første regjering, etter at stortingsvalget 8. oktober 1945 hadde gitt Arbeiderpartiet flertall på Stortinget.

I foretrede for kong Haakon VII 13. november 1951 søkte statsminister Einar Gerhardsen avskjed for sin andre regjering, fordi han ønsket avløsning. Avskjedssøknaden ble innvilget av kong Haakon VII i statsråd 16. november 1951, med virkning fra 19. november 1951 kl. 12.00. Samtidig ble Oscar Torps regjering utnevnt, med virkning fra samme tidspunkt.

Om regjeringen

Statsminister:
Einar Gerhardsen (A)
Parlamentarisk grunnlag:
Flertallsregjering
Tiltredelsesgrunn:
Skifte etter valg
Fratredelsesgrunn:
Regjeringskrise
Partier i regjering:
Arbeiderpartiet (A)

Regjeringspolitikere

Til toppen