Aktiver Javascript i din nettleser for en bedre opplevelse på regjeringen.no

Forsynings- og gjenreisningsdepartementet (1942–1950)

1. oktober 1942 fikk Forsyningsdepartementet i London navnet endret til Forsynings- og gjenreisningsdepartementet. Handelssakene ble overført fra Handelsdepartementet (av 1916), mens skipsfartssakene ble overført til det nyopprettede Skipsfartsdepartementet.

I krigsårene 1940-1945 arbeidet departementene under Nygaardsvold-regjeringens lovlige ledelse i London, og under okkupasjonsmakten i Oslo. 1. april 1943 ble Forsyningsdepartementet NS og Handelsdepartementet NS i Oslo av okkupasjonsmakten slått sammen til Næringsdepartement NS.

8. mai 1945 ble departementsstrukturen i Oslo tilbakeført til slik den var 9. april 1940.

25. juni 1945 ble ansvaret for Finnmarksaker lagt til en egen statsråd i Forsynings- og gjenreisningsdepartementet.

6. desember 1947 ble eksport- og importreguleringssaker overført fra Forsynings- og gjenreisningsdepartementet til det nyopprettede Handelsdepartementet (av 1947).

30. juni 1948 Finnmarksakene overført fra en egen statsråd i Forsynings- og gjenreisningsdepartementet til forsynings- og gjenreisningsministeren.

30. juni 1950 ble Forsynings- og gjenreisningsdepartementet nedlagt. Hovedtyngden av sakene ble overført til Kommunal- og arbeidsdepartementet (av 1948).

Regjeringspolitikere

Til toppen