Johan Mowinckels tredje regjering

3. mars 1933–20. mars 1935

Venstre (V)

Johan L. Mowinckels tredje regjering ble utnevnt av kong Haakon VII i statsråd 2. mars 1933, med virkning fra 3. mars 1933 kl. 11.00. Den overtok etter Jens Hundseids regjering, som hadde fått mistillitsvotum mot seg i Stortinget i spørsmålet om økonomiske innstramninger.

I statsråd 16. mars 1935 søkte Johan L. Mowinckels tredje regjering avskjed, på grunn av at det var inngått et forlik i Stortinget mellom Arbeiderpartiet og Bondepartiet. Avskjedssøknaden ble innvilget av kong Haakon VII i statsråd 19. mars 1935, med virkning fra 20. mars 1935 kl. 12.00. Samtidig ble Johan Nygaardsvolds regjering utnevnt, med virkning fra samme tidspunkt.

Om regjeringen

Statsminister:
Johan Ludwig Mowinckel (V)
Parlamentarisk grunnlag:
Mindretallsregjering
Tiltredelsesgrunn:
Regjeringskrise
Fratredelsesgrunn:
Regjeringskrise
Partier i regjering:
Venstre (V)

Regjeringspolitikere

Til toppen