Aktiver Javascript i din nettleser for en bedre opplevelse på regjeringen.no

Abraham Berges regjering

30. mai 1923–25. juli 1924

Frisinnede Venstre (FrV) og Høyre (H)

Abraham Berges regjering ble utnevnt av kong Haakon VII i statsråd 30. mai 1923, med virkning fra samme dag kl. 11.00. Den var en rekonstruering av Otto B. Halvorsens andre regjering, etter statsminister Halvorsens død 23. mai 1923.

I statsråd 23. juli 1924 søkte Abraham Berges regjering avskjed, etter ikke å ha fått tilstrekkelig støtte i Stortingets støtte for alkoholforbudet. Avskjedssøknaden ble innvilget av kong Haakon VII i statsråd 25. juli 1924, med virkning fra 25. juli 1924 kl. 13.30. Samtidig ble Johan L. Mowinckels (første) regjering utnevnt, med virkning fra samme tidspunkt.

Om regjeringen

Statsminister:
Abraham Theodor Berge (V)
Parlamentarisk grunnlag:
Mindretallsregjering
Fratredelsesgrunn:
Regjeringskrise
Partier i regjering:
Venstre (V), Frisinnede Venstre (FRIVNSTR) og Høyre (H)

Regjeringspolitikere

Til toppen