Enable Javascript in your browser for an improved experience of regjeringen.no

Abraham Berge's Government

30. mai 1923–25. juli 1924

Freeminded Liberal Party (FV), Consrevative Party (H) and Liberal Party (V)

Abraham Berge’s Government was appointed by King Haakon VII in a session of the Council of State on 30 May 1923, effective as of the same day at 11 a.m. It was a reconstruction of Otto B. Halvorsen’s Second Government, after Prime Minister Halvorsen’s death on 23 May 1923.

In a session of the Council of State on 23 July 1924, Abraham Berge's Government handed in its resignation, after having lost a vote in the Storting on lifting the ban on alcohol. Permission to leave was granted by King Haakon VII in a session of the Council of State on 25 July 1924, effective as of  the same day at 1.30 p.m. At the same time, Johan L. Mowinckel's First Government was appointed, effective as of the same point of time.

About the Government

Prime Minister:
Abraham Theodor Berge (FRIVNSTR)
Parliamentary basis:
Minority government
Resignation reason:
Change after government crisis
Parties in the Government:
Frisinnede Venstre (FRIVNSTR), Høyre (H) og Venstre (V)

Politicians

Go to the top