Enable Javascript in your browser for an improved experience of regjeringen.no

Ministry of Church and Education (1819–1990)

On 1 January 1819, 1st Ministry (Church and Education Affairs) had its name changed to the Ministry of Church and Education.

On 3 August 1885, affairs concerning technical schools and European measurements were transferred from the Ministry of Church and Education to the new Ministry of Labour.

On 1 July 1913, moral and temperance affairs were transferred from the Ministry of Church and Education to the Ministry of Social Affairs (of 1913).

On 1 October 1916, poverty and vagrancy affairs were transferred from the Ministry of Church and Education to the Ministry of Social Affairs (of 1916).

During the Second World War 1940-1945, Norwegian ministries were working under the legal leadership of Johan Nygaardsvold’s Government in exile in London, and under Nazi Germany’s occupation authorities in Oslo.

On 8 May 1945, the ministry structure in Oslo was re-established as it was before 9 April 1940. The Ministry of Church and Education NS in Oslo was not organisationally altered during the war.

On 14 October 1981, culture and science affairs were transferred to an additional minister in the Ministry of Church and Education. On 1 January 1982, these affairs were transferred to the new Ministry of Culture and Science.

On 16 October 1989, church affairs were transferred to the minister responsible for the Ministry of Culture and Science, while science affairs were transferred to the minister responsible for the Ministry of Church and Education. On 1 January 1990, church affairs were transferred to the Ministry of Culture and Science, which had its name changed to the Ministry of Church and Culture Affairs. At the same time, science affairs were transferred to the Ministry of Church and Education, which had its name changed to the Ministry of Education and Research (of 1990).

Politicians

Go to the top