Enable Javascript in your browser for an improved experience of regjeringen.no

Otto Blehr's Second Government

22. juni 1921–6. mars 1923

Liberal Party (V)

Otto Blehr’s Second Government was appointed by King Haakon VII in a session of the Council of State on 21 June 1921, effective as of 22 June 1921 at 12 noon. It succeded Otto B. Halvorsen’s First Government, after this Government had lost a vote in the Storting on educational policy.

In a session of the Council of State on 2 March 1923, Otto Blehr's Second Government handed in its resignation, after having lost a vote in the Storting on increased wine and liquor imports from Spain and Portugal. Permission to leave was granted by King Haakon VII in a session of the Council of State on 5 March 1923, effective as of 6 March 1923 at 12 noon. At the same time, Otto B. Halvorsen's Second Government was appointed, effective as of the same point of time.

About the Government

Prime Minister:
Otto Albert Blehr (V)
Parliamentary basis:
One-party government
Appointment reason:
Change after government crisis
Resignation reason:
Change after government crisis
Parties in the Government:
Venstre (V)

Politicians

Go to the top