Enable Javascript in your browser for an improved experience of regjeringen.no

Ministry of Social Affairs (of 1916) (1916–1993)

On 1 October 1916, the Ministry of Social Affairs (the Ministry of Social Affairs, Trade, Industry and Fisheries) had its full name reduced to the Ministry of Social Affairs (of 1916). A number of affairs were transferred to the new Ministry of Trade (of 1916): national trade, markets, stock exchanges, crafts, measurements, industry, sea fisheries, mining and affairs conerning state property.

On 20 April 1917, the Pension Fund and the Widows’ Fund were transferred from the Ministry of Finance and Customs to the Ministry of Social Affairs (of 1916).

On 1 October 1922, prices regulations affairs were transferred to the Ministry of Social Affairs (of 1916) from the abolished Ministry of Provisioning (of 1916).

During the Second World War 1940-1945, Norwegian ministries were working under the legal leadership of Johan Nygaardsvold’s Government in exile in London, and under Nazi Germany’s occupation authorities in Oslo. The Ministry of Social Affairs NS in Oslo was not organisationally changed during the war.

On 8 May 1945, the ministry structure in Oslo was re-established as it was before 9 April 1940.

On 20 December 1948, a number of affairs were transferred from the Ministry of Social Affairs (of 1916) to the new Ministry of Local Government and Labour.

On 1 August 1955, family and consumer affairs were transferred to an additional minister in the Ministry of Social Affairs (of 1916). On 21 December 1956, these affairs were transferred to the new Ministry of Family and Consumer Affairs.

On 4 September 1992, health affairs were transferred to an additional minister in the Ministry of Social Affairs (of 1916).

On 8 November 1993, the Ministry of Social Affairs (of 1916) had its name changed to the Ministry of Health and Social Affairs.

Politicians

Go to the top