Enable Javascript in your browser for an improved experience of regjeringen.no

Jens Hundseid's Government

14. mars 1932–3. mars 1933

Farmers’ Party (B)

Jens Hundseid’s Government was appointed by King Haakon VII in a session of the Council of State on 14 March 1932, effective as of the same day at 10.45 a.m. It was a reconstruction of Peder Kolstad’s Government, following Prime Minister Kolstad’s death on 5 March 1932.

In a session of the Council of State on 25 February 1933, Jens Hundseid's Government handed in its resignation, after a vote of no confidence in the Storting on the issue of economic restrictions. Permission to leave was granted by King Haakon VII in a session of the Council of State on 2 March 1933, effective as of 3 March 1933 at 11 a.m. At the same time, Johan L. Mowinckel's Third Government was appointed, effective as of the same point of time.

About the Government

Prime Minister:
Jens Falentinsen Hundseid (B)
Parliamentary basis:
Minority government
Appointment reason:
Change after government crisis
Resignation reason:
Change after vote of no-confidence
Parties in the Government:
Bondepartiet (B)

Politicians

Go to the top