Enable Javascript in your browser for an improved experience of regjeringen.no

Ministry of Agriculture (1900–2004)

The Ministry of Agriculture was established on 1 April 1900. Affairs concerning agriculture, state landed property, state properties in Finnmark, consolidation services, forestry, hunting, fresh-water fisheries and various funds were transferred from the Ministry of the Interior.

On 1 January 1903, Sami affairs were transferred to the Ministry of Agriculture from the Ministry of the Interior.

On 1 July 1913, various labour affairs were transferred from the Ministry of Agriculture to the new Ministry of Social Affairs (of 1913).

On 26 August 1916, provisioning and rationing affairs were transferred from the Ministry of Agriculture to the new Ministry of Provisioning (of 1916).

On 1 November 1922, most affairs from the abolished Ministry of Provisioning (of 1916) were transferred to the Ministry of Agriculture.

On 1 October 1939, provisioning affairs were transferred from the Ministry of Agriculture to the new Ministry of Provisioning (of 1939).

During the Second World War 1940-1945, Norwegian ministries were working under the legal leadership of Johan Nygaardsvold’s Government in exile in London, and under Nazi Germany’s occupation autorities in Oslo. The Ministry of Agriculture NS was not organisationally altered in Oslo during the war.

On 8 May 1945, the ministry structure in Oslo was re-established as it was before 9 April 1940.

On 1 October 2004, the Ministry of Agriculture had it named changed to the Ministry of Agriculture and Food.

Politicians

Go to the top