Enable Javascript in your browser for an improved experience of regjeringen.no

Gunnar Knudsen's First Government

19. mars 1908–2. februar 1910

Liberal Party (V)

Gunnar Knudsen’s First Government was appointed by King Haakon VII in a session of the Council of State on 18 March 1908, effective as of 19 March 1908 at 10.30 a.m. It succeded Jørgen Løvland’s Government, which had received a vote of no confidence in the Storting.

In a session of the Council of State on 27 January 1910, Gunnar Knudsen's First Government handed in its resignation, as general elections 2 October-20 November 1909 had not rendered sufficient support for the Government in the Storting. Permission to leave was granted by King Haakon VII in a session of the Council of State on 1 February 1910, effective as of 2 February 1910 at 11 a.m. At the same time, Wollert Konow's (S.B.) Government was appointed, effective as of the same point of time.

About the Government

Prime Minister:
Gunnar (Aanon Gunerius) Knudsen (V)
Parliamentary basis:
One-party government
Appointment reason:
Change after government crisis
Resignation reason:
Change after general elections
Parties in the Government:
Venstre (V)

Politicians

Go to the top