Enable Javascript in your browser for an improved experience of regjeringen.no

Thorbjørn Jagland's Government

25. oktober 1996–17. oktober 1997

Labour Party (A)

Thorbjørn Jagland’s Government was appointed by King Harald V in a session of the Council of State on 25 October 1996, effective as of the same day at 1.30 p.m. It succeded Gro Harlem Brundtland’s Third Government, as the Labour Party wanted to change prime minister.

In a session of the Council of State on 13 October 1997, Thorbjørn  Jagland’s Government handed in its resignation, as general elections on 14 September 1997 had not strengthened the Government’s political basis in the Storting. Permission to leave was granted by King Harald V in a session of the Council of State on 17 October 1997, effective as of the same day at 1 p.m. At the same time, Kjell Magne Bondevik’s First Government was appointed, effective as of the same point of time.

About the Government

Prime Minister:
Thorbjørn Jagland (A)
Parliamentary basis:
Minority government
Resignation reason:
Change after general elections
Parties in the Government:
Arbeiderpartiet (A)

Politicians

Go to the top