Gro Harlem Brundtland's Second Government

9. May 1986–16. October 1989

Labour Party (A)

Gro Harlem Brundtland’s Second Government was appointed by King Olav V in a session of the Council of State on 9 May 1986, effective as of the same day at 2 p.m. It succeded Kåre Willoch’s Government, after this Government has received a vote of no confidence in the Storting on restrictive economic measures.

In a session of the Council of State on 13 October 1989, Gro Harlem Brundtland’s Second Government handed in its resignation, as general elections on 11 September 1989 had rendered a majority in the Storting for a change of government. Permission to leave was granted by King Olav V in a session of the Council of State on 16 October 1989, effective as of the same day at 2 p.m. At the same time, Jan P. Syse’s Government was appointed, effective as of the same point of time.

About the Government

Prime Minister:
Gro Harlem Brundtland (A)
Parliamentary basis:
Minority government
Appointment reason:
Change after government crisis
Resignation reason:
Change after general elections
Parties in the Government:
Arbeiderpartiet (A)

Politicians