Johan Mowinckel's First Government

25. July 1924–5. March 1926

Liberal Party (V)

Johan Mowinckel’s First Government was appointed by King Haakon VII in a session of the Council of State on 25 July 1924, effective as of the same day at 1.30 p.m. It succeded Abraham Berge’s Government, which had lost a vote in the Storting on lifting the ban on alcohol.

In a session of the Council of State on 1 March 1926, Johan Mowinckel’s First Government handed in its resignation, after losing a vote in the Storting on restrictive economic measures. Permission to leave was granted by King Haakon VII in a session of the Council of State on 4 March 1926, effective as of 5 March 1926 at 12 noon. At the same time, Ivar Lykke’s Government was appointed, effective as of the same point of time.

About the Government

Prime Minister:
Johan Ludwig Mowinckel (V)
Parliamentary basis:
Minority government
Appointment reason:
Change after government crisis
Resignation reason:
Change after government crisis
Parties in the Government:
Venstre (V)

Politicians