Front Page

Gro Harlem Brundtland's Third Government

3. November 1990–25. October 1996

Labour Party (A)

Gro Harlem Brundtland’s Third Government was appointed by Crown Prince Regent Harald in a session of the Council of State on 3 November 1990, effective as of the same day at 2 p.m. It succeded Jan P. Syse’s Government, due to internal disagreement in this Government on Norway’s relations to the European Communities (EC).

In a session of the Council of State on 25 October 1996, Gro Harlem Brundtland’s Third Government handed in its resignation, as the Labour Party wanted to change prime minister. Permission to leave was granted by King Harald V in the same session of  the Council of State, effective as of the same day at 1.30 p.m. At the same time, Thorbjørn Jagland’s Government was appointed, effective as of the same point of time.

Secretary to the Council of State in this period:
Secretary General Dag Berggrav, until 1 June 1992
Secretary General Bjørn T. Grydeland, from 1 June 1992,
on leave 12 February-1 August 1996
Director General Arne Spildo (acting), 12 February 1996-1 August 1996

About the Government

Prime Minister:
Gro Harlem Brundtland (A)
Parliamentary basis:
Minority government
Appointment reason:
Change after government crisis
Parties in the Government:
Arbeiderpartiet (A)

Politicians