Enable Javascript in your browser for an improved experience of regjeringen.no

Emil Stang's First Government

13. juli 1889–6. mars 1891

Conservative Party (H)

Emil Stang’s First Goverment was appointed by King Oscar II in a session of the Council of State on 12 July 1889, effective as of 13 July 1889. It succeded Johan Sverdrup’s Government, which had seen a vote of no confidence in the Storting.

In a session of the Council of State on 6 March 1891, Emil Stang’s First Government handed in its resignation, as the Storting majority had voted that the office as Swedish-Norwegian foreign minister should be open to Norwegian citizens. Permission to leave was granted by King Oscar II in the same session of the Council of State, effective as of the same day. At the same time, Johannes Steen’s First Government was appointed, effective as of the same day.

More about Norway’s Council of State during the Union with Sweden.

About the Government

Prime Minister:
Emil Stang (H)
Parliamentary basis:
One-party government
Appointment reason:
Change after vote of no-confidence
Resignation reason:
Change after government crisis
Parties in the Government:
Høyre (H)

Politicians

Go to the top