Aktiver Javascript i din nettleser for en bedre opplevelse på regjeringen.no

Otto B. Halvorsens første regjering

21. juni 1920–22. juni 1921

Høyre (H)

Otto B. Halvorsens første regjering ble utnevnt av kong Haakon VII i statsråd 19. juni 1920, med virkning fra 21. juni 1920 kl. 12.00. Den overtok etter Gunnar Knudsens andre regjering, etter at denne ikke hadde fått støtte i Stortinget for en stram økonomisk politikk.

I statsråd 18. juni 1921 søkte Otto B. Halvorsens (første) regjering avskjed, etter at statsministeren hadde stilt kabinettspørsmål på en sak om skolepolitikk og fått flertall mot seg i Stortinget. Avskjedssøknaden ble innvilget av kong Haakon VII i  statsråd 21. juni 1921, med virkning fra 22. juni 1921 kl. 12.00. Samtidig ble Otto Blehrs andre regjering utnevnt, med virkning fra samme tidspunkt.

Om regjeringen

Statsminister:
Otto Bahr Halvorsen (H)
Parlamentarisk grunnlag:
Ettpartiregjering
Tiltredelsesgrunn:
Regjeringskrise
Fratredelsesgrunn:
Regjeringskrise
Partier i regjering:
Høyre (H) og Frisinnede Venstre (FRIVNSTR)

Regjeringspolitikere

Til toppen