Forsiden

Det andre Wedel-ministeriet

19. september 1836–8. mars 1844

Skiftet mellom det første Wedel-ministeriet og det andre Wedel-ministeriet og dets fortsettelse, fant sted ved utnevnelsen av tidligere statsråd Herman Wedel Jarlsberg til den svensk-norske kongens stattholder i Norge 19. september 1836.

Skiftet mellom det andre Wedel-ministeriet og Løvenskiold/Vogt-ministeriet, fant sted ved tronskiftet mellom kong Carl XIV Johan og kong Oscar I 8. mars 1844. Løvenskiold/Vogt-ministeriet hadde navn etter stattholder Severin Løvenskiold og statsråd Jørgen Herman Vogt.

Mer om Statsrådet under personalunionen med Sverige 1814-1905.

Statsrådssekretær i denne perioden:

I Christiania
Statssekretær Georg Jacob Bull, til 21. september 1836
Statssekretær Ulrik Frederik de Schouboe, fra 14. januar 1837

I Stockholm
Statssekretær Frederik Due, til 27. februar 1841
Ekspedisjonssekretær Johan Frederik Monrad, fra 15. mars 1841

Om regjeringen

Statsminister:
Severin Løvenskiold (1836–1841)
Frederik Due (1841–1844)

Regjeringspolitikere