Aktiver Javascript i din nettleser for en bedre opplevelse på regjeringen.no

Jens Bratlies regjering

20. februar 1912–31. januar 1913

Høyre (H) og Frisinnede Venstre (FrV)

Jens Bratlies regjering ble utnevnt av kong Haakon VII i statsråd 19. februar 1912, med virkning fra 20. februar 1912 kl. 12.30. Den overtok etter Wollert Konows (S.B.) regjering, etter at statsminister Konow hadde fått flertall mot seg i Stortinget etter å ha uttalt seg positivt om landsmål (nynorsk) i et foredrag i Bondeungdomslaget.

I statsråd 24. januar 1913 søkte Jens Bratlies regjering  avskjed,  etter at valget 20. oktober-11. november 1912 ikke hadde gitt regjeringen tilstrekkelig støtte i Stortinget. Avskjedssøknaden ble innvilget av kong Haakon VII i statsråd 30. januar 1913, med virkning fra 31. januar 1913. Samtidig ble Knudsens andre regjering utnevnt, med virkning fra samme tidspunkt.

Om regjeringen

Statsminister:
Jens Kristian Meinich Bratlie (H)
Parlamentarisk grunnlag:
Koalisjonsregjering
Tiltredelsesgrunn:
Regjeringskrise
Fratredelsesgrunn:
Skifte etter valg
Partier i regjering:
Høyre (H), Frisinnede Venstre (FRIVNSTR) og Venstre (V)

Regjeringspolitikere

Til toppen