Aktiver Javascript i din nettleser for en bedre opplevelse på regjeringen.no

Lars Korvalds regjering

18. oktober 1972–16. oktober 1973

Kristelig Folkeparti (KrF), Venstre (V) og Senterpartiet (Sp)

Lars Korvalds regjering ble utnevnt av kong Olav V i statsråd 17. oktober 1972, med virkning fra 18. oktober 1972 kl. 12.00. Den overtok etter Trygve Brattelis første regjering, etter at folkeavstemningen om norsk medlemskap i De europeiske fellesskap (EF), 25. september 1972, hadde gitt flertall mot medlemskap.

I statsråd 12. oktober 1973 søkte Lars Korvalds regjering avskjed, etter at valget 10. september 1973 hadde gitt flertall på Stortinget for skifte av regjering. Avskjedssøknaden ble innvilget av kong Olav V i statsråd 15. oktober 1973, med virkning fra 16. oktober 1973 kl. 12.00. Samtidig ble Trygve Brattelis andre regjering utnevnt, med virkning fra samme tidspunkt.

 

Om regjeringen

Statsminister:
Lars Korvald (KrF)
Parlamentarisk grunnlag:
Mindretallsregjering
Tiltredelsesgrunn:
Regjeringskrise
Fratredelsesgrunn:
Skifte etter valg
Partier i regjering:
Kristelig Folkeparti (KrF), Senterpartiet (Sp) og Venstre (V)

Regjeringspolitikere

Til toppen