Francis Hagerup's Second Government

22 October 1903 - 11 March 1905

Coalition Party (Coal.), Conservative Party (C) and Liberal Party (L)

 

                                                                      Number of government members:
                                                                      22.10.1903                          10 
                                                                      11.03.1905                          10

 

Prime Ministers
Hagerup, George Francis, former prime minister. Prime Minister and Chief of the Ministry of Justice. (Coal.)

Ibsen, Sigurd, Councillor of State. Norwegian Prime Minister in Stockholm. (L)


Councillors of State
Kildal, Birger, former Councillor of State. Councillor of State, Chief of the Ministry of Justice and of the Ministry of Auditing. Member of the Council of State Division in Stockholm 1 September 1904. (L)

Michelsen, Peter Christian Hersleb Kjerschow, shipowner. Councillor of State, Member of the Council of State Division in Stockholm. Leave of absence 30 June 1904. Chief of the Ministry of Finance 1 September 1904. (L)

Strugstad, Oscar Sigvald Julius, lieutenant colonel. Councillor of State, Chief of the Ministry of Defence. (Coal.)

Hauge, Hans Nilsen, vicar. Councillor of State, Chief of the Ministry of Church and Education. (C)

Schøning, Jacob Marius, postmaster. Councillor of State, Chief of the Ministry of Trade. Member of the Council of State Division in Stockholm 1 September 1904. (L)

Hansen, Hans Christian Albert, county engineer. Councillor of State, Chief of the Ministry of Labour. (C)

Vogt, Paul Benjamin, lawyer. Councillor of State, Member of the Council of State Division in Stockholm. Chief of the Ministry of Trade and of the Ministry of Auditing 1 September 1904. (C)

Mathiesen, Christian Pierre, landowner. Councillor of State, Chief of the Ministry of Agriculture. Resigned 26 September 1904. (C)

Mellbye, Johan Egeberg, landowner. Councillor of State 26 September 1904, Chief of the Ministry of Agriculture. (C)


Change of ministers in Hagerup's Second Government 1903-1905
:

Date Ministry Out of ministry Into ministry
1904
30.06.1904 Stockholm Christian Michelsen
- leave of absence
01.09.1904 Stockholm Birger Kildal
01.09.1904 Stockholm Bernjamin Vogt Jacob Schøning
01.09.1904 Finance Birger Kildal Christian Michelsen
01.09.1904 Auditing Birger Kildal Benjamin Vogt
01.09.1904 Trade Jacob Schøning Benjamin Vogt
26.09.1904 Agriculture Christian P. Mathiesen
- out of government
Johan E. Mellbye
- into government


State Secretary
Lehmann, Halfdan, State Secretary.


Director General in Stockholm
Sibbern, August, Director General.


Secretary to the President of the Norwegian Government
Paulsen, Paul Ivar, head of division. Secretary 22 October 1903.


On 28 February 1905 Mr. Michelsen and Mr. Schøning tendered their resignations, and on 1 March the other ministers did likewise. In a session of the Council of State on 11 March 1905, the King granted Mr. Hagerup’s Second Government permission to resign, with the exception of Mr. Michelsen, who withdrew his application. At the same time, Mr. Michelsen’s Government was appointed.

 

Last updated: 08.04.2011